Možemo čuti zahvaljujući našim kostima srednjeg uha, nečemu što je počelo s rupama na stranama terapsidnih lobanja.
Među tim drevnim životinjama bila je skupina gorgonopsija sa sabljastim zubima, od kojih se smatralo da su najstariji živjeli prije 265 miliona godina. Ali zar ne znate, upravo smo pronašli jednu koja je mnogo starija.
Novootkriveni fosil datira između 270-280 miliona godina, pomičući njihovo postojanje za oko 15 miliona godina. "To je najvjerovatnije najstariji gorgonops na planetu", rekao je u izjavi stariji autor Josep Fortuny s Instituta Català de Paleontologia Miquel Crusafont (ICP) u Španiji.
Uzorak je izvađen iz Mallorce, koja je sada otok u Sredozemnom moru, ali kad je ovo stvorenje živjelo prije više od 270 miliona godina, otok je bio dio superkontinenta Pangea. Još nije dobio ime, ali je potvrđeno da pripada gorgonopsima, što ga čini najstarijim sabljozubim grabežljivcem poznatim nauci.
Uprkos svojoj nevjerovatnoj starosti, otkriće je predstavljalo nevjerovatnu količinu fosilnog materijala s kojim se moglo raditi.
"Veliki broj ostataka kostiju je iznenađujući", rekao je Rafel Matamales, kustos Museu Balear de Ciències Naturals. “Pronašli smo sve, od fragmenata lobanje, kičme i rebara do vrlo dobro očuvane bedrene kosti. Zapravo, kada smo započeli s ovim iskapanjem, nikada nismo mislili da ćemo pronaći toliko ostataka životinje ove vrste na Mallorci.”, piše IFLS.
Gorgonopsi su poznati sabljozubi i ovaj najnoviji primjerak nije ništa drugačiji, što je navelo tim koji ga je otkrio da povjeruje da je također vrhunski grabežljivac. Kako je to izgledalo? Zamislite psa koji je imao tešku godinu.
"Kad biste vidjeli ovu životinju kako hoda ulicom, izgledala bi pomalo kao pas srednje veličine, možda otprilike veličine haskija, ali ne bi bilo sasvim točno", rekao je Ken Angielczyk, MacArthur iz muzeja Field. Kustos paleomamaologije i koautor rada. "Nije imao krzno i ne bi imao uši poput pasa, ali to je najstarija životinja koju su naučnici ikada pronašli s dugim očnjacima poput oštrica."
To je izvanredno otkriće za ljubitelje sabljozubih grabežljivaca, ali također otkriva mnogo o evoluciji terapsida i, pak, o nastanku sisavaca. Mi nismo njihovi izravni potomci, ali oni su bili povezani s vrstama koje su bile naši izravni preci, tako da ovakvi nalazi pomažu da se izgradi jasnija slika o tome odakle smo došli.
"Prije vremena dinosaura postojalo je doba drevnih rođaka sisavaca", dodao je Angielczyk. “Većina tih drevnih rođaka sisavaca izgledala je doista drugačije od onoga što mislimo o sisavcima kako izgledaju danas, ali su bili doista raznoliki i imali su mnogo različitih ekoloških uloga. Otkriće ovog novog fosila još je jedan dio slagalice o tome kako su sisavci evoluirali.”