Portugalski trgovački brod Bom Jesus (Dobri Isus) isplovio je iz Lisabona 7. marta 1533. godine prema Indiji. Bio je nakrcan vrijednim teretom – zlatom, srebrom i slonovačom.
Tokom putovanja zahvatila ga je razorna oluja, a brodu i njegovoj posadi izgubio se svaki trag.
Do 2008. godine vjerovalo se da se Bom Jesus nalazi negdje na dnu okeana. No brod je ipak pronađen, i to na neočekivanom mjestu – u namibijskoj pustinji. Sasvim slučajno iskopali su ga lokalni rudari dijamanata iz kompanije DeBeers, koji su provodili operacije u toj južnoafričkoj državi.
Olupina je bila skrivena u pijesku, a sadržavala je oko 2000 španskih i portugalskih zlatnika, srebrnjake i bakrene poluge ukupne vrijednosti oko 13 miliona dolara.
Iako je olupina propadala gotovo pet stoljeća i samo je manji dio originalne konstrukcije očuvan, dragocjenosti su pronađene u relativno dobrom stanju.
Olupina stara gotovo 500 godina
Dr. Dieter Noli, glavni arheolog na Južnoafričkom institutu za pomorska arheološka istraživanja, vodio je iskopavanja i tvrdi da su bakreni ingoti pronađeni na brodu zaslužni za očuvanje blaga.
„Morski organizmi možda vole drvo, korice od knjiga, koštice breskve, vreće od jute i kožne cipele, ali bakar ih zaista odbija – tako da je mnogo toga preživjelo 500 godina na dnu mora, iako to inače ne bi bilo moguće“, rekao je.
Na brodu je pronađen niz vrijednih predmeta poput starih kompasa, zdjela i kuhinjskog posuđa, mačeva, astronomskih i navigacijskih instrumenata, pet sidara, ali i topova.
Ni 17 godina nakon otkrića olupine nije potpuno jasno šta se dogodilo s Bom Jesusom ni kako je završio u Namibiji. Pretpostavlja se da ga je snažna oluja povukla blizu obale, da se trup broda sudario sa stijenom i prevrnuo. Kako se voda povlačila, brod je tokom stoljeća „izronio“ iz pijeska.
Bilo kako bilo, Bom Jesus i dalje ostaje najstarija i najvrjednija olupina broda ikada otkrivena u podsaharskoj Africi.