pristup arktiku

New York Times: Zapadne sankcije Rusiji ubrzavaju proces klimatskih promjena

Naučnici u EU i SAD-u izgubili su pristup ključnim naučnim podacima s ruskog Arktika, piše New York Times.

Vitalno istraživanje klimatskih promjena zapriječeno je zapadnim sankcijama protiv Rusije, koja posjeduje ključne podatke o Arktiku, piše New York Times.

Američkim i evropskim naučnicima koji proučavaju područja izvan Arktičkog kruga rečeno je da prekinu saradnju sa svojim ruskim kolegama nakon eskalacije ukrajinskog sukoba u februaru 2022. i posljedičnih zapadnih sankcija protiv Moskve, objavio je NYT.

Taj je potez ostavio zapadne znanstvenike u potrazi za ključnim podacima, rekao je NYT, budući da Rusija čini više od polovice Arktika u smislu obale i kopnene mase.

Praćenje temperatura na Arktiku ključno je za istraživanje klimatskih promjena, budući da topljenje leda pridonosi porastu razine mora i promjeni temperature i uzoraka padalina.

"Možda je nemoguće razumjeti kako se Arktik mijenja bez Rusije", citirale su novine italijanskog naučnika za permafrost Alessandra Longhija.

Isključivanje Rusije znači da "trenutačno nedostaje polovica podataka o klimi na Arktiku", navodi Danski institut za međunarodne studije.

Većina članica EU-a i NATO-a odlučila je obustaviti sve istraživačke projekte koji uključuju ruske institucije ili se odvijaju u Rusiji neposredno nakon sukoba u Ukrajini.

Ruske terenske postaje uklonjene su iz Međunarodne mreže za kopnena istraživanja i nadzor na Arktiku, globalne mreže od 60 terenskih postaja na sjevernim geografskim širinama. To je dovelo do "značajnog" gubitka podataka koji se koriste za praćenje promjena u ekosustavima, navodi se u studiji objavljenoj u britanskom znanstvenom časopisu Nature ranije ove godine.

Naučne veze na Arktiku se, međutim, razvijaju s novim partnerstvima, posebice s Kinom i Indijom, koja se njeguju, priopćilo je ranije ove godine Rusko vijeće za međunarodne poslove.

Prema prethodnom izvještaju ruskog dnevnika Nezavisimaya Gazeta, zemlje BRICS-a i Šangajske organizacije za suradnju, kao i zemlje Latinske Amerike, Bliskog istoka i azijsko-pacifičke regije izrazile su interes za Arktik.

Kina i Indija prešle su s mjesta promatrača u Arktičkom vijeću, međuvladinom forumu koji promiče suradnju među arktičkim državama, na aktivno sudjelovanje u projektima istraživanja Arktika, navodi se u publikaciji.