Članovi francuskog parlamenta izglasali su večeras nepovjerenje Vladi na čelu sa Michelom Barnienrom, na vrhuncu političke krize u ovoj državi.
Međutim, odlazeći premijer Barnier kaže da fiskalne poteškoće Francuske "neće nestati" izglasavanjem nepovjerenja, dok je branio svoj sporni budžet.
Budžetski deficit
Francuska se bori ukrotiti golemi budžetski deficit za koji se predviđa da će premašiti šest posto nacionalne proizvodnje ove godine.
Barnier je rekao zastupnicima da Francuska plaća milijarde kamata, upozoravajući da je "to realnost".
"Volio bih da smo mogli potrošiti više novca da olakšamo stvari. Problemi neće nestati samo čarolijom izglasavanja nepovjerenja.
Zapamtite moje riječi, neće proći dugo prije nego što ova stvarnost postane nešto s čime će se suočiti bilo koja vlada, svaka vlada koja dolazi", rekao je Barnier.
Njegovu smjenu u Nacionalnoj skupštini izglasali su predstavnici ljevica i krajnje desnice. Njima je bilo potrebno 288 od 574 glasa.
Ljevica i krajnja desnica broje preko 330 zastupnika. Na kraju je 331 glasao za smjenu.
Ovo je prvi put da je francuska vlada srušena na ovaj način u više od 60 godina.
Inače, Skupština se sastoji od tri velika bloka - centrističkih saveznika predsjednika Emmanuela Macrona, ljevičarske koalicije Novi narodni front i krajnje desnog Nacionalnog skupa.
Macron ne želi odstupiti
A kako se politička drama odvija, sve je više poziva opozicije i na odlazak francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Međutim, on insistira na tome da će služiti ostatak svog mandata koji završava 2027. godine.
Na povratku iz posjete Saudijskoj Arabiji rekao je da su rasprave o njegovoj potencijalnoj ostavci "prividna politika", prema izvještajima francuskih medija.
“Ovdje sam jer me dvaput izabrao francuski narod.
Ne smijemo plašiti ljude takvim stvarima. Imamo jako privredu", poručuje Macron.