hoće li se mijenjati državna vlast?

Nihad Omerović za Raport: Politika opozicionih stranaka iz RS nimalo se ne razlikuje od politike Dodikovog SNSD-a

Ovakav rasplet omogućava rekonstrukciju Vijeća ministara, ali u praktičnom smislu to je veoma složen proces, kaže zastupnik NiP-a u Predstavničkom domu

Nihad Omerović, zastupnik Naroda i pravde (NiP) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, podnio je prijedlog kojiim bi se zadužilo Vijeće ministara BiH zadužilo da u postupku implementacije Ugovora o finansiranju između BiH, Republike Srpske i Evropske investicione banke, u svim procedurama i postupcima realizacije "ne smije biti direktnog niti indirektnog angažmana odgovorih lica, a koja su sankcionisana od američke administracije, institucija Evropske unije, te administracije Velike Britanije".

Kako je saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH "prijedlog je upućen na usaglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine".

Protiv bio i HDZ

Međutim, Omerović za Raport kaže da njegov prijedlog ne samo da nije imao entitetsku većinu, nego je "i indikativno i možda iritantno da ni mnogi zastupnici HDZ-a nisu podržali ove zaključke".

"Nameće se pitanje zašto je to tako, a ja dajem odgovor - da su određeni politički zvaničnici iz HDZ-a također na američkoj crnoj listi.

Tako da i njima ne odgovara ovakav način zaštite integriteta i implementacije bilo kojeg kreditnog projekta kada je u pitanju BiH kao garant povrata tih sredstava", ističe Omerović.

Kaže da je njemu bio cilj, nemajući pristrasnost bilo koje vrste, da se na ovaj način onemogući bilo kakav dodir, direktni ili indirektni, i kontaminacija kreditnog aranžmana učešćem lica ne samo s crne liste Sjedinjenih Američkih Država, nego i onih sankcioniranih od institucija Evropske unije i Velike Britanije.

Dodaje da bi se to odnosilo ne samo na konkretan slučaj bolnice u RS, koja će biti finansirana sredstvima Evropske investicione banke, nego i sve druge slične aranžmane u budućnosti.

"To je suština, jer je riječ o zemljama koje daju nesebičnu podršku BiH i njenom integritetu, koje pružaju i politički i finansijsku podršku našim institucijama.

Mi, s druge strane, moramo dati garancije da niti u jednoj realizaciji bilo kojeg procesa, pogotovo finansijskih sredstava, ne smije biti zloupotreba", objašnjava Omerović.

Zahtijevali amandman

Naglašava da je u konkretnom slučaju Evropska inivesticiona banka zahtijevala amandman koji se odnosi na sankcionirana lica.

"Taj amandman je usvojen, a ugovor o implementaciji potpisali su i ministar finansija i predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.

Ugovor je prošao i Predstavnički dom Parlamenta BiH i njega će biti moguće implementirati", kaže Omerović.

Zanimljivo je, dodaje, da kad su u pitanju kreditna zaduženja u kojima je garant BiH, "niko ne spominje navodna umanjivanja nadležnosti entiteta niti spori integritet i ustavni poredak BiH".

"Stranke Trojke su podržale ratifikaciju ovog sporazuma, ali ćemo nadalje svoju podršku uvjetovati suštinskim usvajanjem ovakvog zaključka, koji sam predložio.

Ne smijemo zbog onih koji finansiraju opće potrebe za funkcioniranje kritičnih tačaka u BiH, dovoditi u pitanje integritet bilo kojeg kreditnog aranžmana", najavio je Omerović i dodatno pojasnio:

"Ono što je meni također cilj jeste da odnos prema BiH mora biti isti u svim stvarima i procesima - i kad je riječ o unutrašnjo-političkim odnosima i kad je riječ o zaduživanju, naročito odnos SNSD-a i drugih političkih grupacija iz RS".

A na optužbe iz SNSD-a na račun "političkog Sarajeva" ne želi se previše referirati, osim što kaže "da su eksponenti politike Milorada Dodika pročitani i da sva ta retorika jednim dijelom dolazi na naplatu".

Kolaps Dodikove politike

"Imamo kolaps te politike na više načina, prije svih finansijski kolaps, kao način odgovora EU i američke administracije i svih zemlja zapadnog svijeta", poručuje Omerović.

Vruća tema je i moguća promjena strukture vlasti na nivou BiH, odnosmo pitanje hoće li Trojka praviti novu parlamentarnu većinu na državnom nivou, što bi značilo izbacivanje SNSD-a i njegovih "satelita" iz vlasti i saradnju sa aktuelnim opozicionim političkim blokom iz RS.

Ovakve su se špekulacije javile nakon što je SNSD izgubio famoznog četvrtog delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

"Najnovija situacija koja je PDP-u omogućila da dobije famoznog četvrtog delegata isključuje kontrolni mehanizam SNSD-u koji je mogao provoditi blokadu.

Također, ovakav rasplet omogućava rekonstrukciju Vijeća ministara, ali u praktičnom smislu to je veoma složen proces", kaže Omerović.

Upozorava da eventualni ulazak u taj proces mora biti proračunat na način da se moraju znati i početna i krajnja tačka.

"Moraju se znati eventualni rizici, da se ne bi došlo do toga da se "raspakuje" sadašnji saziv Vijeća ministara, a eventualno ne bude mogao formirati novi, zbog nekih novih blokada.

Jer, kazat ću Vam da po onome što sam vidio u Predstavničkom domu, politika "opozicionih" stranaka iz RS nimalo se ne razlikuju od politike SNSD-a.

U suštini, bitan je odnos, bitna je istrajnost stranaka Trojke, s obzirom na to da one predstavljaju dio pozitivnog bloka, i na neki način bitna je podrška opozicionih stranaka iz Federacije BuiH koje dolaze s patriotskom platformom, da se ne dozvoli antiustavno ponašanje stranaka koje dolaze iz RS i da se ne dozvoli ni na koji način destrukcija institucija BiH i narušavanje ustavnog poretka, a imali smo priliku vidjeti te pokušaje na različite načine", rekao je Omerović.