Iznenadili smo se kada smo saznali da je potočarka, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, koji daje ocjene nutritivne vrijednosti, najbolje povrće za nas.
No, kada je riječ o voću, najzdraviji je… paradajz. Paradajz je dobio ocjenu 20 na CDC-ovoj listi, čime se svrstao odmah iznad limuna.
Sa stajališta botanike paradajz je voće jer u potpunosti odgovara njegovim fiziološkim karakteristikama: u botanici se voćem smatraju svi biljne vrste koje se razvijaju iz oplođenog cvijeta i sadrže barem jednu sjemenku (za razliku od povrća koje nastaje iz drugih dijelova biljke, poput korijena, stapki ili lišća).
Čini čuda za zdravlje
Paradajz je bogat izvor karotenoida i ima ih čak oko 600, među kojima su najznačajniji alfa-karoten i beta-karoten, lutein, zeaksantin i likopen - biljni pigment koji mu daje crvenu boju. Neke su epidemiološke studije ukazale na postojanje veze između prehrane bogate paradajzom i smanjenog rizika za pojavu nekih oblika karcinoma i kardiovaskularnih bolesti. Deset ili više porcija paradajza ili proizvoda od njega sedmično smanjuje rizik za razvoj karcinoma za čak 35 posto.
Zdravstvene dobrobiti
- pospješuje izlučivanje vode iz organizma,
- dobro djeluje na srce i krvotok,
- jača odbrambeni sistem,
- regulira probavu i
- snižava krvni pritisak,
- aktivira probavne procese
- pomaže u mršanju.
Likopen, kojeg ima 11 mg u 100 grama pulpe te 54 mg u 100 grama kore, ima izrazitu zaštitnu funkciju protiv degenerativnih bolesti povezanih sa starenjem. Štiti i od genskih oštećenja te bolesti koje nastaju kao njihova posljedica. Istraživanja su pokazala da pomaže i u održavanju normalnog nivoa holesterola u krvi te da doprinosi zaštiti zdravlja očiju zahvaljujući visokom udjelu beta-karotena i luteina, koji štite od degenerativnih promjena.