mali koraci

Nikad nije kasno: Kako reprogramirati svoj mozak?

Naš mozak je savitljiv i može se promijeniti u bilo kojoj dobi! To znači da nikada nije kasno za razvoj novih navika i zaustavljanje neželjenog ponašanja.

Svako od nas pokušao je steći novu naviku ili se riješiti neželjenog ponašanja. Često nailazimo na prepreke jer ljudski mozak ne odustaje lako od duboko ukorijenjenih obrazaca. Ovo može biti frustrirajuće. Dobre vijesti za sve koji se žele riješiti negativnih uvjerenja ili neželjenih ponašanja: Naš mozak je savitljiv i prilagodljiv, čak i u starosti. Uz pomoć neurohakova.

Neurohakovi su metode, strategije ili tehnike koje nam pomažu da efikasnije koristimo svoj mozak. To nam omogućava da reprogramiramo svoj mozak i ne samo da razvijemo nove, pozitivne navike, već i uspješno eliminiramo nepoželjna ponašanja. Ključno je poduzeti male korake, biti strpljivi i mudro koristiti naše okruženje i interne sisteme nagrađivanja.

Dugo je u neuronauci postojalo vjerovanje da se naš mozak više ne može mijenjati nakon određenog doba. Međutim, u posljednje vrijeme sve je više dokaza da mozak odraslih također ima plastičnost. To omogućava cjeloživotno učenje i prilagodljivost.

Da bismo razumjeli kako neurohakovi funkcioniraju, prvo moramo pogledati kako mozak formira navike. Naš mozak je dizajniran da štedi energiju automatizacijom što više procesa. Ove automatizacije su navike – fiksni obrasci koji su pohranjeni u neuronskim vezama mozga. Kada se radnja ponavlja iznova i iznova, ona postaje rutinska i mozgu je potrebno manje energije da bi je izvršio. Ovo objašnjava zašto je tako teško riješiti se neželjenog ponašanja i zašto je za nove navike potrebno vrijeme i strpljenje.

Istraživači sa Univerziteta William Paterson ispitali su 41 namirnicu. Prema studiji, postoji mnogo zdravih namirnica koje našem tijelu obezbjeđuju važne nutrijente. Međutim, iznenađujuće je koje voće nije dobro prošlo i završilo na posljednjem mjestu na rang-listi.

Moć neuroplastičnosti

Srećom, mozak ima neverovatnu sposobnost: neuroplastičnost. Opisuje sposobnost mozga da promijeni svoju strukturu i funkciju na osnovu iskustava, misli i novih sadržaja učenja. Neurohakovi koriste ovu plastičnost da zamijene stare, neproduktivne neuronske puteve novim, korisnim obrascima.

Neuroplastičnost opisuje sposobnost mozga da se prilagodi promjenama. To uključuje sposobnost formiranja novih veza između neurona ili jačanje postojećih – proces koji je posebno važan u učenju, formiranju pamćenja i oporavku od povreda.

Mali koraci

Princip mini navika: Jedan od najefikasnijih načina za uspostavljanje novih navika je da počnete sa vrlo malim koracima. Mozak negativno reagira na pretjerane zahtjeve ili drastične promjene. Stoga je preporučljivo započeti nova ponašanja u minimalnom obliku – naprimjer, meditirati samo jednu minutu dnevno ili vježbati pet minuta. Ove male promjene su toliko male da ne stvaraju mentalnu barijeru, ali su ipak dovoljne za stvaranje novih neuronskih veza. Kada se navika uspostavi, ova ponašanja se mogu postepeno proširivati.