bohemian rhapsody

Niko nikad nije napravio ništa slično. Ovo je priča o najboljoj pjesmi svih vremena

Prije gotovo pola stoljeća, grupa “Queen” snimila je “zvijer” od pjesme koja traje šest minuta, sastoji se od šest muzičko potpuno različitih sekcija (niko ranije nije na tako osebujan način pomiješao hard-rock i operu) i ima toliko kriptične riječi da se njihovo značenje i danas analizira.

Radi se, naravno, o remek-djelu “Bohemian Rhapsody”, s albuma “A Night At The Opera” iz 1975. godine. Evo nekoliko zanimljivosti o “pjesmi nad pjesmama”!

  • Krajem 1975. godine, punih devet sedmica bila je na prvome mjestu britanske top ljestvice, što ju je činilo trećom pjesmom s najdužim periodom provedenim na vrhu. Kasnije ju je s te pozicije istisnula “Mamma Mia”, poskočica grupe “ABBA”. Zanimljivo, jedan od stihova “Rapsodije” jest – “Mamma mia”!
  • Pjesmu je u eter prvi pustio Kenny Everett, u to vrijeme DJ na radiju “Capital”. Na kritike nadređenih da je numera preduga, proročki je odvratio: “Može trajati i pola sata, ali će biti broj jedan stoljećima!”
  • Frontman Freddie Mercury (1946. – 1991.) u njoj svira isti klavir koji je Paul McCartney koristio za snimanje uspješnice “Hey Jude”.
  • Mercury je čitavu pjesmu, uključujući harmonije, pisao po telefonskim imenicima, zgužvanim salvetama i komadićima papira, zbog čega je ostatku benda bilo vrlo teško pratiti njen razvoj.
  • Riječ je o iznimno kompleksnom djelu: pored naglih promjena tempa i stila, pjesma sadrži čak stotinu osamdeset vokalnih slojeva. Iz tog razloga, bila je nepogodna za izvođenje uživo. Umjesto sviranja najkompliciranijih dijelova, grupa je na koncertima koristila matrice, piše Povijest.hr.
  • Reizdanjem pjesme na albumu “These Are The Days Of Our Lives” nakon Mercuryjeve smrti 1991. godine, “Bohemian Rhapsody” postala je jedina pjesma koja je s identičnom snimkom dvaput bila božićni singl na prvome mjestu ljestvica.
  • Ono što najviše zbunjuje su riječi pjesme. Je li ovo doista život ili samo fantazija, pita se Freddie, te u nastavku objašnjava majci kako je ubio čovjeka te kako ponekad poželi da se nije ni rodio, zaziva Galilea i Figara, za ples moli Scaramouchea, klauna iz commedije dell’arte, žali zbog prodaje duše Belzebubu te nas upozorava da mu ne pljujemo u oči dok ga kamenujemo. Nakon visokoparnih analiza u akademskim krugovima, koje su se kretale od traganja za odrješenjem do Freddiejeva pomirenja s vlastitom homoseksualnošću (njegova prva gay veza koincidirala je s godinom objavljivanja pjesme!), pjevač je ponudio dubok odgovor: “Pjesma znači što god želite da znači”. Eto, sad vam je sve jasno!