Iako je izazvalo lavinu smijeha i šprdnje, pitanje koje je danas prema Vladi Kantona Sarajevo uputio zastupnik u Skupštini KS Damir Nikšić je suštinsko, esencijalno, pitanje svih pitanja, na koje nikad niko nije dobio odgovor.
Nikšić je pitao:
Gdje su pare?
Ovo kratko, precizno i nedvosmisleno pitanje ne može biti jednostavnije, ali je odgovor, možemo to svi naslutiti, mračan i nimalo smiješan. Svi znamo da para ima, ali pare niko nije vidio. Nestale su i nestaju u crnim fondovima, uhljebizmima, bahatosti...
Nikšić za Raport kaže da je to pitanje koje se mora postavljati.
"Ja sam se davno zezao da to treba biti referendumsko pitanje u BiH, ali mislim da je to pitanje koje većina građana želi postavljati na svakoj sjednici što i planiram činiti ubuduće, sve dok ne dobijemo jasne odgovore", rekao nam je Nikšić.
On je na sjednici Skupštine i inicijativu, za koju kaže da je usko povezana s ovim pitanjem. Naime, on je tražio da se građanima vrati novac koji je prikupljen od kazni za nenošenje i nepravilno nošenje maski tokom perioda mjera zabrane .
Ortački kapitalizam
On je u svom obrazloženju naveo da je Svjetska zdravstvena organizacija 6. aprila jasno napisala da "nema dokaza da maska sprječava širenje virusa i da se maske zbog nedostatka zaštitnih i medicinskih sredstava moraju rezervisati za zdravstvene radnike, da mogu kreirati lažni osjećaj sigurnosti, odvratiti pažnju ili umanjiti važnost držanja distance i pranja ruku" te da zbog toga smatra da su kazne bile pretjerane.
Kao drugi razlog je naveo tzv. "ortački kapitalizam" i činjenicu da su neki koji su u bliskoj vezi sa političarima zaradili na prodaji tih maski Civilnoj zaštiti.
"U tom kontekstu rigorozne kazne se takođe mogu činiti kao brutalna i organizovana pljačka građana od strane vlasti. Te maske su se, ako su ih građani već tako skupo platili, morale civilima dijeliti besplatno od strane Civilne zaštite, pogotovo ako zakon insistira na njima i naplaćuje po 500KM ako ih građani ne nose ili nepravilno nose, čak i na otvorenom. Pitam se, zar nije dovoljna "kazna" građanima bila ta što im je ulaz u pekare i prodavnice bio zabranjen bez maske i rukavica tako da nisu mogli kupiti hranu ako ih nemaju, a, ako se sjećate, građani u početku nisu mogli kupiti maske jer ih nije bilo u apotekama (jer ih nisu bile naručene na vrijeme). Tako da se naplaćivanje ovih kazni pomalo čini kao oportunistički čin i pomalo neumjesan način da se napuni budžet", naveo je Nikšić.