Svijet

Nisu stali na pšenici: Rusi pokrali čelik iz Mariupolja vrijedan 600 miliona dolara

Nakon krađe pšenice, Rusija je opljačkala ukrajinskog čelika u vrijednosti od 600 miliona dolara iz tvornica i luka u Ukrajini, tvrdi šef najveće tamošnje željezare Metinvest, prenosi BBC.

Metinvest je kompanija koja posjeduje i tvornicu Azovstal koja je postala posljednje uporište ukrajinskih vojnika i civila tokom razaranja grada Mariupolja.

Prebacuju u Rusiju

Izvršni direktor Jurij Riženkov tvrdi da se čelik prebacuje u Rusiju i dalje preprodaje, od čega je dio bio namijenjen kupcima u Velikoj Britaniji.

Sjedište Metinvesta je u Mariupolju, nakon gotovo tri mjeseca nemilosrdnog napada u maju je pao u ruke Rusije, prenosi "Jutarnji list".

Riženkov je podsjetio da je 300 zaposlenika i 200 rođaka zaposlenika ubijeno u napadu na tvornicu Azovstal, koja zajedno sa svojom sestrinskom tvornicom Iljič čini 40% ukupne ukrajinske proizvodnje čelika.

Hijlade tona čelika platili su evropski kupci, uključujući i neke u Ujedinjenom Kraljevstvu. Informaciju o ovome dobili su od doušnika unutar Metinvesta koji su ih izvijestili da se čelik iz okupiranog Mariupolja, najprije prebacivao u Rusiju i zatim prodavao na tamošnjem tržištu ili u zemlje Afrike i Azije.

"Ono što oni rade je u osnovi pljačka. Oni ne kradu samo naše proizvode, nego i neke od tih proizvoda koji već pripadaju europskim kupcima. Dakle, u osnovi, oni ne kradu samo od nas, oni također kradu od Evropljana", rekao je Riženkov za BBC i dodao kako sa suradnicima pokušava dokumentirati što je više moguće činjenica o krađama, a ujedno se pripremaju za poduzimanje budućih pravnih radnji.

Težak proces

"U nekom trenutku, Rusi će se suočiti ne samo s međunarodnim sudovima, već i s kaznenim sudovima. A mi ćemo krenuti na njih sa svime što imamo", rekao je on

Profesor Marko Milanovich, stručnjak za međunarodno pravo na Sveučilištu Reading, kaže da postoji niz opcija za pokretanje slučaja, ali su izgledi za uspjeh manje sigurni:

"Koju god pravnu opciju Metinvest odabrao, to je vrlo težak proces iako je pljačka nažalost prilično česta u sukobima, tužiti državu koja pljačka i dobiti odštetu doista je vrlo, vrlo rijetko", rekao je on za BBC.

"Međutim, možda žele simboličnu satisfakciju više od novca, a označavanje Rusije kao prekršitelja zakona bila bi velika stvar."