Politika

Nizozemska u BiH šalje obavještajce, pa 150 marinaca: Ispitat će situaciju, Rusija povećava utjecaj

NIzozemska BiH obavještajci EUFOR Althea

Nizozemska vlada poslat će u BiH najmanje 150 vojnika i 10 obavještajca, saopćeno je.

Kako se navodi u objavi radi se o marincima pjašadiji.

"Osim toga, najviše 10 vojnika će ići u to područje kako bi prikupili obavještajne podatke. Na osnovu toga može se bolje pratiti sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini. Takozvana jedinica 'ljudska inteligencija' napustit će u junu. Marinci će uslijediti u oktobru. Svojim raspoređivanjem na Balkanu, Holandija doprinosi evropskim snagama snaga Evropske unije (EUFOR Althea)", naveli su u saopćenju.

O tome su danas u pismom obavijesti Parlament Nizozemske ministri vanjskih poslova Wopke Hoekstra i obrane Kajsa Ollongren.

"Dio evropskih snaga je multinacionalni bataljon sa oko hiljadu vojnika. Snage su stacionirane na Balkanu kako bi odgovorile na incidente", navode.

Dalje se u objavi navodi da je primarni cilj operacije održavanje sigurnog i bezbednog okruženja.

"Osim toga, EUFOR Althea bi trebao odvratiti destabilizirajuće aktere i osigurati da međunarodna zajednica, kada je u pitanju, djeluje zajedno. Nizozemska snabdijeva 4 štabna oficira za EUFOR Althea od januara. Smješteni su u sjedištu u Sarajevu", ističe se.

Zanimljivo je da se navodi kako je već neko vrijeme u BiH napeto.

"Već neko vrijeme tutnji u Bosni i Hercegovini. Eskalirajuća etnonacionalistička retorika političara redovno dovodi do porasta tenzija između različitih etničkih grupa. Iako trenutno nema znakova neposredne (oružane) eskalacije, mogućnost za to i dalje ostaje.

Operativna komanda EUFOR-a Althea ocjenjuje da je situacija u Bosni i Hercegovini trenutno relativno stabilna".

Ipak, postoje neki problemi, piše u objavi.

"Na primjer, u pismu oba ministra stoji da Rusija, na primjer, pokušava povećati svoj uticaj u Bosni i Hercegovini. Rusija ima koristi od nestabilne Bosne i Hercegovine da spriječi dalje približavanje EU i NATO-u.

Ministrica odbrane Ollongren je rekla da Nizozemska i EU imaju direktan interes za stabilnost na zapadnom Balkanu.

"Na kraju krajeva, on je prilično blizu. Ima dovoljno razloga da Holandija doprinese EUFOR-u Althea", rekla je ona.