Vjerovatni sljedeći njemački kancelar, Friedrich Merz, obećao je vratiti njemačku industrijsku konkurentnost stavljanjem klimatske politike u drugi plan, piše Politico.
Njemačka ekonomska politika bila je "gotovo isključivo usmjerena prema zaštiti klime" tokom vladavine kancelara Olafa Scholza, rekao je Merz tokom predizbornog govora u zapadnom industrijskom gradu Bochumu u ponedjeljak.
"Želim jasno reći kako to i mislim: hoćemo i moramo to promijeniti."
Njemačka ljevičarska koalicijska vlada, koja se srušila u novembru zbog stalnih raskola oko potrošnje i ekonomskih reformi, obvezala se na "idealno" postupno ukidanje uglja do 2030., osam godina prije službenog ciljnog datuma.
Kako bi ispunila taj cilj, koalicija — koja je uključivala Scholzovu Socijaldemokratsku stranku i Zelene — masovno je proširila obnovljive izvore energije i subvencionirala energetski intenzivne kompanije kako bi im pomogla u postizanju klimatske neutralnosti.
Kao rezultat toga, Njemačka je industrijski lider Evropske unije u proizvodnji zelene infrastrukture, s najviše pogona za proizvodnju solarne i vjetroenergije.
Merz je, međutim, nagovijestio da će radikalno promijeniti kurs.
“Posljednjih godina dovoljno smo se često dogovarali o tome koji ćemo (energetski resurs) postupno ukinuti”, rekao je tokom svog govora, spominjući i ugalj i nuklearnu energiju. “Ali sve dok nemamo zamjenu, ne dolazi u obzir rastvaranje onoga što imamo. Ako to nastavimo činiti, masovno ćemo ugroziti Njemačku kao industrijsku lokaciju, a mi to nismo spremni učiniti.”
Merz i njegov konzervativni savez prema anketama imaju podršku od 31 posto, što ih stavlja u najbolju poziciju za vođenje sljedeće koalicijske vlade Njemačke nakon izbora u zemlji 23. februara. Krajnje desna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) je druga s podrškom od 21 posto.
Problem za Merza je taj što će, s obzirom na snagu AfD-a, njegovi konzervativci gotovo sigurno morati vladati sa SPD-om ili Zelenima, strankama koje su gurale politiku protiv koje se bori. Merz je odbacio mogućnost koalicije s AfD-om.
Tokom svog posjeta Bochumu, Merz je također izrazio skepticizam prema usredotočenosti prethodne vlade na "zeleni čelik", čeličane koje pokreće vodik dobiven iz obnovljive energije, rekavši u panel raspravi da ne "vjeruje da će brz prelazak na čeličane na vodik biti uspješan."
ThyssenKrupp, nekadašnji nacionalni prvak u proizvodnji čelika, primio je oko 2 milijarde eura državnih subvencija 2023. kako bi ubrzao svoju transformaciju od proizvodnje koja emitira CO2 zamjenom čeličnih peći na ugljen novima na vodik.
U Bochumu je Merz predložio da se kladi na hvatanje ugljika kako bi ublažio emisije koje proizvode čeličane umjesto da ih potpuno izbjegne pomoću vodika.
Merzova središnja briga oko vodika proizvedenog iz obnovljivih izvora je cijena. No stručnjaci upozoravaju da hvatanje ugljika, tehnologija gladna električne energije, također dolazi s velikom cijenom i još nije dostupna u opsegu potrebnom za dekarbonizaciju sektora čelika.
Robert Habeck, kancelarski kandidat Zelenih, usprotivio se Merzovim komentarima o čeličanama na vodik.
"Niko ne bi trebao vjerovati da čelik proizveden iz električne energije i energije iz ugalja još uvijek ima šanse na svjetskom tržištu", rekao je Habeck novinarima u utorak.
Čelnici SPD-a također su kritizirali Merza.
"Svako ko sada želi uzvratiti poziv uništit će investicije vrijedne milijarde eura i desetke hiljada radnih mjesta", izjavila je za njemačku novinu Stern Anke Rehlinger, premijerka jugozapadne pokrajine Saarland, u kojoj je industrija čelika ključni sektor.