naoružavanje

Njemačka predstavila ‘čudovište od čelika’. Dali su mu ime Panzerjäger

Njemački odbrambeni gigant Rheinmetall predstavio je ovih dana Panzerjäger, koncept protuoklopnog vozila dizajniranog za protutenkovsku obranu velikog dometa i poboljšane svijesti o situaciji.

Ovaj sustav usklađen je s Rheinmetallovim pristupom tzv. digitalne brigade, koji integrira vojnike, senzore, platforme i efektore s novim tehnologijama poput umjetne inteligencije, autonomije i robotike za povećanje borbene učinkovitosti. Ovaj lovac na tenkove koji nudi visoku upravljivost, odgovarajuću zaštitu i ergonomski dizajn za izdržljivost posade.

Panzerjäger, odnosno lovac na oklope, izraz je koji se koristi za samohodni protutenkovski top, ali i za protutenkovske postrojbe. Prvi put korišten je u njemačkim oružanim snagama (Wehrmacht) od 1935. do 1945. godine, a i kasnije u njemačkoj Saveznoj Republici, odnosno u aktualnoj njemačkoj vojsci Bundeswehru.

Vojnici u najnižem rangu protuoklopnih postrojbi nosili su naziv Panzerjäger kao naslov njihovog ranga.

Rheinmetallov sustav Panzerjäger neovisan je vozilu, što znači da se može integrirati na različite platforme, uključujući vozila 4x4, 6x6, 8x8 i ona na gusjenicama, čime se poboljšava troškovna učinkovitost.

Tokom ovogodišnje izložbe Eurosatory 2024. Rheinmetall je prikazao sustav na vozilu 4x4, a nudi izuzetnu upravljivost, najsuvremeniju zaštitu i ergonomski dizajn za izdržljivost posade. Njemački obrambeni gigant pobrinuo se i za to da se njegove komponente, uključujući senzore, opremu i naoružanje, mogu prilagoditi širokim zahtjevima korisnika.

Ključne značajke Panzerjägera uključuju elektrooptički senzorski sustav EOS500, postavljen na teleskopski jarbol, a on pruža izravan vizualni pogled s dometom otkrivanja cilja od preko 11 kilometara.

Sustav također uključuje tri potpuno integrirane Rheinmetallove bespilotne letjelice Recce S s dometom izviđanja od osam kilometra, a ugrađena je i stanica za njihovo punjenje.