Zbog velikog rasta broja novozaraženih buduća njemačka vlada, koju će činiti Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD), Zeleni i Slobodna demokratska stranka (FDP), namjerava pooštriti svoj prijedlog Zakona o zaštiti od zaraza. Prema trenutačno važećem zakonu, 25. novembra prestaje biti na snazi izvanredna epidemijska situacija. Buduća koalicija ostaje pri ukidanju tog statusa, ali namjerava uvesti strožije mjere za suzbijanje pandemije.
O pojedinim mjerama se još raspravlja, a Bundestag bi o tom zakonu trebao glasati u četvrtak, piše Deutsche Welle.
"To su znatna ograničenja za nevakcinisane, koja mi smatramo ispravnima", izjavio je, govoreći o novim mjerama, za javni servis ZDF ovoga ponedjeljka (15.11.) Dirk Wiese, potpredsjednik Kluba zastupnika SPD-a. Moguća su, među ostalim, ograničenja kontakata, obvezna primjena pravila 3G na radnom mjestu i obveza rada od kuće gdje god je to moguće te zabrana korištenja javnog prijevoza za nevakcinisane bez negativnog testa na koronu. Neovisno o tome, na snazi ostaje obveza nošenja zaštitnih maski.
"To je praktički lockdown za nevakcinisane", rekao je Wiese.
Mjere koje, prema novom zakonu, vjerovatno više ne bi bilo moguće uvesti su: ograničavanja kretanja i putovanja, zatvaranje ugostiteljskih i smještajnih objekata, kao i trgovina i obrta te ograničavanje sportskih aktivnosti.
Institut Robert Koch je objavio da je u nedjelju zabilježeno 23.607 novih slučajeva. To je 8094 više nego sedmicu ranije. Sedmodnevna incidencija je porasla na 303. Prošlog četvrtka Njemačka je imala najveći broj novozaraženih od početka pandemije: 50.196.
SPD-ov stručnjak za zdravstvo Karl Lauterbach izrazio je zabrinutost te predviđa: "Za tri ili četiri sedmice imat ćemo tako velike brojke da će odjeli za intenzivnu njegu biti potpuno preopterećeni. Morat ćemo prevoziti pacijente iz jednoga grada u drugi."
I dok se u Njemačkoj tek raspravlja o strožijim mjerama za suzbijanje pandemije, Austrija je već poduzela konkretne korake. U toj zemlji je od ponoći na snazi lockdown za nevakcinisane starije od 12 godina. Ko nije vakcinisan ili nije prebolio koronu u proteklih 180 dana, smije napustiti svoj dom samo iz opravdanih razloga. Recimo, radi kupovine za dnevne potrebe, posjeta ljekaru, odlaska na posao ili šetnje iz zdravstvenih razloga.
Trajanje te mjere je za početak ograničeno na 10 dana. Najavljene su stroge policijske kontrole, a u slučaju kršenja zabrane prijeti novčana kazna u iznosu i do 1450 eura. Ta mjera pogađa oko dva miliona ljudi koji nisu vakcinisani. Austrija ima 850 novozaraženih na 100.000 stanovnika u zadnjih sedam dana.
"Situacija s koronom je ozbiljna", rekao je kancelar Alexander Schallenberg na konferenciji za novinare u nedjelju (14.11.), na kojoj je također govorio o "sramotno niskom broju vakcinisanih". U Austriji je vakcinisano 65 posto građana, dakle neznatno manje nego u Njemačkoj (67.5 posto).
Austrijski ministar zdravstva Wolfgang Mückstein nije isključio mogućnost uvođenja daljnjih mjera, recimo obavezu vakcinacije za zaposlene u zdravstvu i njezi starijih i bolesnih.
Grad Beč od ovoga ponedjeljka (15.11.) kao prva regija u Evropskoj uniji počinje vakcinisati i djecu u dobi od pet do 11 godina. A osobe koje žele primiti i treću dozu vakcine mogu to učiniti već četiri mjeseca nakon dobivanja druge doze, a ne šest mjeseci, kako je do sada bilo predviđeno.
Zbog zabrinjavajućeg rasta broja novozaraženih i u Nizozemskoj je od subote navečer na snazi djelomični lockdown. Iduće tri sedmice barovi, restorani i trgovine moraju zatvoriti u 20 sati, a prodavaonice s robom koja nije nužna za život već u 18 sati. Građani se smiju u svojim stanovima sastati s najviše četiri osobe, a zaposlenici trebaju, ako je moguće, raditi od kuće.
Također su otkazane sve manifestacije s većim brojem učesnika, a nogometne utakmice se opet igraju bez publike. No škole ostaju otvorene i nema ograničenja kretanja.
Premijer Mark Rutte je u petak, najavljujući nove mjere, rekao da su one nužne: "Virus je posvuda, u cijeloj zemlji, u svim branšama i svim starosnim grupama." Njegova najava strožih mjera bila je u Den Haagu popraćena djelomice nasilnim prosvjedima s oko 200 učesnika.
U Nizozemskoj se incidencija popela na skoro 550, a do sada je vakcinisano oko 73 posto stanovništva.