Njemačka se u petak pridružila komandi Ujedinjenih nacija (UNC) pod američkim vodstvom u Južnoj Koreji, postajući 18. zemlja u grupi koja pomaže u nadzoru teško utvrđene granice sa Sjevernom Korejom, i obavezala se braniti Jug u slučaju rata.
Taj potez dokaz je snažnog uvjerenja Berlina da je evropska sigurnost tijesno povezana sa sigurnošću u indo-pacifičkoj regiji, izjavio je ministar odbrane Boris Pistorius na ceremoniji u glavnom američkom vojnom štabu u Pyeongtaeku, južno od Seula.
"Uvjeren sam da posebno u ovakvim vremenima, kada svijet oblikuju krize i ratovi, trebamo pokazati jedinstvo, moramo se čvrsto suprotstaviti onima koji žele potkopati mir i stabilnost, protiv onih koji napadaju naš zajednički poredak", kazao je.
To je najnoviji potez Sjedinjenih Država i njihovih partnera da prošire saveze i partnerstva, uključujući ona koja obuhvataju cijeli svijet, i pokušaju pretvoriti 74-godišnju komandu u izvor šire regionalne sigurnosti.
Brojne članice UNC, među njima Australija, Britanija, Turska i Sjedinjene Države, slali su vojnike ili su davali medicinsku pomoć tokom Korejskog rata 1950.-53.
Osnovan 1950. godine, UNC ima mandat za obnovu mira i provedbu primirja dok služi kao kanal komunikacije sa Sjevernom Korejom.
Predvodi ga zapovjednik američke vojske stacionirane u Južnoj Koreji i nije povezan s Ujedinjenim nacijama.
"Dodavanje Njemačke diverzificira perspektive i resurse dostupne komandi Ujedinjenih nacija i poboljšava našu kolektivnu stručnost i sposobnosti", izjavio je general američke vojske Paul LaCamera, zapovjednik UNC i američkih snaga u Koreji.
Južna Koreja i Sjedinjene Države gledaju na UNC kao jednu od institucija koja je danas bitnija nego prije nekoliko godina dok se autokratije širom svijeta natječu s demokratijama, kaže Ramon Pacheco Pardo s King's Collegea u Londonu.
"Povrh toga, Njemačka sada vidi Južnu Koreju kao jednog od svoja dva glavna azijska partnera", kazao je stručnjak za međunarodne odnose.
Tobias Bacherle, član njemačkog parlamentarnog odbora za vanjske poslove, upozorio je da "brutalni učinci" nedavne vojne saradnje Sjeverne Koreje s Rusijom pokazuju da se zemlje moraju suprotstaviti takvim autokratskim savezima na globalnom nivou.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici optužili su Rusiju za raspoređivanje oružja sjevernokorejske proizvodnje, uključujući balističke projektile i artiljerijske granate, u Ukrajini.
"To ilustruje koliko su usko isprepletene sigurnosne situacije u raznim dijelovima svijeta", napisao je Bacherle Reutersu e-mailom.