Njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach rekao je kako njemačko zdravstvo mora biti bolje pripremljeno za sve izazove pa tako i vojne sukobe. Ali odbacuje optužbe za širenje panike, piše Deutsche Welle.
„Bilo bi glupo reći da se ne pripremamo za vojni sukob i da onda opušteno mislimo da zbog toga do njega neće doći", rekao je njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach u razgovoru za dnevnik Neue Osnabrücker Zeitung. On je time reagirao na pitanje novinara nije li njegova izjava kako se njemačko zdravstvo mora bolje pripremiti za sve katastrofe pa tako i vojne sukobe, širenje panike.
Prije toga je socijaldemokratski političar rekao kako se njemački zdravstveni sistem„osim za pandemije, mora bolje pripremiti i za velike katastrofe i eventualne vojne sukobe".
„Sjediti prekriženih ruku nije nikakva opcija. Nama je i u zdravstvu potrebna prekretnica pogotovo ako se u obzir uzme činjenica da bi Njemačka u slučaju napada na neku od zemalja NATO-a postala čvorište za opskrbu povrijeđenih i iz drugih zemalja", rekao je Lauterbach, piše Deutsche Welle.
On je rekao kako su planovi za prestrukturiranje njemačkog zdravstvenog sistema počeli odmah nakon dolaska sadašnje koalicije na vlast ali da su ti planovi dobili na težini i aktualnosti nakon „razbojničkog napada Rusije na Ukrajinu". U tu svrhu je već pojačana koordinacija između ministarstva obrane i zdravstva, rekao je ministar i najavio određene zakonske promjene do ljeta.
„U kriznoj situaciji svaki ljekar, svaka bolnica svaki lokalni zdravstveni ured mora znati što uraditi. Potrebne su nam jasne podjele obaveza kako bi, npr. mogli bolje rasporediti povrijeđene po bolnicama", rekao je Lauterbach.