Svijet

Njemačka traži pravdu za žrtve Assadovog režima

Njemačka je u petak pozvala na međunarodne napore da se počinioci zločina pod režimom Bashara al-Assada pozovu na odgovornost.

Životi žrtava režima dugogodišnjeg vladara Bashara al-Assada ne mogu se vratiti, rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock tokom posjete ozloglašenom zatvoru Sednaja u blizini glavnog grada Damaska.

"Ali svi možemo doprinijeti kao međunarodna zajednica da se pravda postigne", kazala je Baerbock, a prenijela je njemačka novinska agencija DPA.

Baerbock je u ime Evropske unije (EU) posjetila zatvor zajedno sa francuskim kolegom Jean-Noelom Barrotom.

O uslovima u zatvoru upoznali su ih predstavnici sirijske organizacije civilne zaštite "Bijeli šljemovi".

Baerbock je kazala da su Njemačka i Evropa podržale aktere poput "Bijelih šljemova" i Ujedinjenih nacija (UN) u prikupljanju dokaza posljednjih godina, a kako bi se osigurala pravda i obrazovanje.

"Upravo to želimo da nastavimo. Zato smo ovdje, između ostalog, da jasno stavimo do znanja da podržavamo i ljude ovdje u Siriji kada je u pitanju prikupljanje dokaza, pravda i istraga ovih strašnih zločini…", dodala je ona.

Izvještaji međunarodnih organizacija otkrivaju da je zatvor Sednaya, koji se nalazi 30 kilometara sjeverno od Damaska, postao pritvorski centar za antirežimske aktiviste i vojne protivnike nakon pobune 2011. godine.

Pod Ministarstvom odbrane Assadovog režima, zatvor je postao ozloglašen zbog sistematskog mučenja i masovnih pogubljenja.

Izvještaji pokazuju da je u periodu od 2011. do 2015. godine, čak 50 zatvorenika vješano svake sedmice ili svake dvije sedmice, a pogubljenja su vršena u tajnosti. Zatvorenici su bili izloženi nehumanima uslovima, višekratnoj torturi i namjernom uskraćivanju hrane, vode, lijekova i medicinske njege.

Istraga Amnesty Internationala iz 2017. godine zaključila je da zločini počinjeni u Sednaji, uključujući mučenje i masovna pogubljenja, predstavljaju zločine protiv čovječnosti.

To je dio šire politike sistematskog nasilja Assadovog režima nad civilima.

Zatvor se nalazi u blizini manastira Sednaya, sjeverno od Damaska. Sagrađen je 1987. godine i podijeljen na dva dijela. Prvi dio poznat je kao "crvena zgrada" i namijenjen je bio za zatvaranje političara i civila, dok je drugi dio, koji je poznat kao "bijela zgrada", bio rezervisan za zatvaranje vojnih lica.

Tokom posjete Damasku, Baerbock je pozvala na zatvaranje ruskih vojnih baza u Siriji.

"Vrijeme je i da Rusija napusti svoje vojne baze u Siriji. Sirijski narod neće zaboraviti masovna bombardovanja i kršenja ljudskih prava. (Ruski predsjednik Vladimir) Putin je bio taj koji je toliko dugo podržavao Assada, koji je prikrivao i podržavao zločine režima", rekla je uoči puta u Siriju. ​​​​

Baerbock je rekla da je njena posjeta "jasan signal" - u ime EU - da se otvori put za "novi politički početak između Evrope i Sirije, između Njemačke i Sirije".

Ministrica je dodala da u Siriju putuje "pružene ruke" nakon Assadovog svrgavanja i više od 13 godina građanskog rata, koji je razorio zemlju.

"Sada imamo na umu cilj za kojim milioni Sirijaca također čeznu - da Sirija ponovo postane cijenjena članica međunarodne zajednice", dodala je Baerbock.