Njemačka vlada odlučila je odobriti vojsci obaranje sumnjivih dronova viđenih u blizini vojnih objekata ili druge ključne infrastrukture. U izjavi ministrice unutrašnjih poslova Nancy Faeser stoji da je od početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajine 2022. primijećeno da se dronovi sve češće koriste, što predstavlja sve veći izazov za policiju i njihovu trenutačnu tehnologiju.
Rusija je osumnjičena za vođenje "tajnog rata" protiv zapadnih zemalja koje podržavaju Ukrajinu, što su optužbe koje Moskva negira.
Kako piše BBC, to uključuje navodne pokušaje dizanja u zrak međunarodnih aviona, napade na infrastrukturu ili uplitanje u demokratske izbore. "Jedino mogu potvrditi da je Rusija planirala akte zračnog terora, ne samo protiv Poljske već i protiv avionskih kompanija širom svijeta", izjavio je jučer poljski premijer Donald Tusk.
Nije dao dodatne detalje, ali njegova izjava čini se kao potvrda izvještaja The New York Timesa da je američki predsjednik Joe Biden upozorio Putina na navodne planove. U novembru su poljski tužitelji rekli da je serija požara paketa, usmjerenih na kurirske kompanije u Evropi, bila proba grupa koje su planirale sabotirati letove prema SAD i Kanadi.
Tusk je ugostio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u Varšavi, dan nakon što je NATO najavio novu misiju povećanja nadzora brodova u Baltičkom moru, nakon što su prošle godine oštećeni ili prekinuti kritični podvodni kablovi.
Najmanje 10 dronova u jednoj večeri
U posljednje vrijeme zabilježeno je nekoliko slučajeva neidentificiranih dronova iznad vojnih baza. Njemačka policija izvijestila je da je najmanje 10 takvih dronova viđeno iznad zračne baze Manching u blizini Ingolstadta u nedjelju navečer.
Prošlog mjeseca također su zabilježeni letovi dronova u Manchingu i obližnjem Neuburgu an der Donau. Dronovi su također primijećeni iznad američke zračne baze Ramstein i industrijske zone u blizini Sjevernog mora.
U svojoj izjavi ministrica Faeser navela je da se "špijunaža ili sabotaža redovito smatraju mogućim razlozima".
Pomoć policiji udaljiti ili prizemljiti dron
Prema sadašnjim pravilima, njemačka vojska može pomoći policiji prisiliti dronove da se udalje ili prizemlje – uključujući i ispaljivanje pucnja upozorenja kako bi to postigli, prenosi BBC.
Prema novim prijedlozima – koji još trebaju odobrenje parlamenta – vojnici bi mogli obarati dronove ako procijene da je to jedini način za otklanjanje opasnosti "po živote ljudi ili kritičnu infrastrukturu".
U novembru su poljski tužitelji izjavili da su požari paketa usmjerenih na kurirske kompanije u Poljskoj, Njemačkoj i Velikoj Britaniji bili dio orkestrirane kampanje ruske vojne obavještajne agencije GRU.
Rusija negira sudjelovanje u sabotažama, međutim, sumnja se da je odgovorna za druge napade na skladišta i željezničke mreže u državama članicama EU-a ove godine, uključujući Švedsku i Češku.