Njemačka vlada se zalaže za teritorijalni integritet BiH sa postojeća dva entiteta, a stvaranje trećeg entiteta kroz proces izmjene Izbornog zakona BiH nije prihvatljivo. Ovaj stav Berlina je jasan i izuzetno značajan, ocjenjuje njemački politikolog Bodo Veber.
U izjavi za Srpska.info Bodo Weber, saradnik Vijeća za demokratizaciju politike iz Berlina, ističe da stav o neprihvatljivosti trećeg entiteta u BiH nije ništa novo u spoljnoj politici Njemačke, ali da je jako bitno da baš u ovom trenutku Njemačka jasno iskaže taj stav.
– U toku su pregovori koje specijalni predstavnik Evropske Unije, Johann Sattler, te američki ambasador u BiH Eric Nelson vode s dvije najveće stranke u Federaciji BiH: HDZ BiH i SDA, o takozvanoj reformi Izbornog zakona. Ne zna se tačno o čemu se pregovara, šta su cijlevi i principi – kaže Weber.
U tim pregovorima, ističe Weber, u igri je nekoliko presuda, između ostalih i presuda Sejdić – Finci, ali i tehničke reforme na osnovu preporuka Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava ODIHR. Tu je, kaže, i treći Mostarski sporazum, sa čuvenom formulacijom o “legitimnom političkom predstavljanju konstitutivnih naroda”, zbog kojeg su pregovori i počeli.
– Ali, u suštini, radi se o dugogodišnjoj politici HDZ-a BiH i njenog lidera Dragana Čovića iza kojeg se krije projekat uvođenja trećeg, hrvatskog entiteta, i to na “zadnja vrata”, kroz izmjene Izbornog zakona. Taj zahtjev nema nikakve veze s političkom osnovom rada gospodina Satlera kao predstavnik Evropske Unije, niti sa uslovima Evropske komisije za kandidatski status BiH. Naprotiv, zahtjevi za uvođenje trećeg entiteta dugi niz godina od strane EU i SAD su bili tretirani kao apsolutno neprihvatljivi – navodi Weber.
Treći entitet, smatra on, ne bi učinio BiH funkcionalnijom, niti bi doprinio demokratiji i vladavini prava, pa samim tim ni ravnopravnosti Hrvata u BiH.
– On bi jedino zacementirao kontrolu HDZ BiH nad svim polugama života Hrvata u BiH. Kao takav, on se smatra neprihvatljivim u najvažnijim zapadnim državama, uključujući Njemačku – navodi Weber.
Naglašava da je jako bitno da baš u ovom trenutku Njemačka jasno iskaže čvrst stav prema ovom pitanju.
– S jedne strane imamo tajne, netransparentne pregovore, u kojima nije jasno šta i koga uistinu predstavljaju Satler i Nelson, a na drugoj strani činjenicu da se dosad nijedna vlada države članice EU nije javno pozicionirala u odnosu na te pregovore – zaključuje Weber.