ČEKALA SATIMA

Njemački mediji o “slučaju Severina”: Beogradski vlastodršci imaju sve tanje živce

Štampa na njemačkom jeziku piše o zadržavanju Severine Vučković na strbijanskoj granici, ističući da je time konačno priznato postojanje popisa osoba koje čine navodne "verbalne delikte".

„Nadležna mjesta u Srbiji prvi su put priznala da postoje popisi osoba s 'verbalnim deliktima'", piše njemački list Frankfurter Rundschau, ocjenjujući da su vlastima u Beogradu tanki živci zbog masovnih demonstracija protiv kopanja litija.

Čekala satima

Dopisnik tog lista iz Beograda Thomas Roser podsjeća da su tokom vikenda srbijanski graničari ostavili najpopularniju hrvatsku pjevačicu Severinu da čeka u automobilu satima te da su je potom ispitivali zbog navodnih „verbalnih delikata".

„Istražitelji su pokušavali saznati kakav je Severinin stav o genocidu u Srebrenici, koji Beograd negira, ili zašto podržava demonstracije protiv planiranog rudarenja litija u Srbiji", piše ovaj list.

Navodi se da je ministar unutrašnjih poslova Srbije vIvica Dačić rekao kako Severina nije ni privedena niti joj je zabranjen ulazak u zemlju.

I predsjednik Aleksandar Vučić, koji o Severini „misli sve najgore“, rekao je da je zadržavanje bilo glupo i neprimjereno.

„Je li si Beograd opet dao diplomatski autogol ili je medijska buka oko Severine trebala skrenuti pažnju s unutrašnjih problema?", pita se Roser u tekstu, prenosi DW.

Kako god, Dačić i Vučić su najavili ukidanje liste osoba koje su počinile tobožnje „verbalne delikte“ i „time potvrdili da takvi popisi postoje, što se već dugo nagađalo“, piše autor.

Neuvjerljivi Vulin

U tekstu se dodaje da se kao tvorac takvih crnih listi sam za riječ javio potpredsjednik Vlade Aleksandar Vulin, raniji šef tajne službe BIA.

Rundschau ocjenjuje da „neuvjerljivo“ zvuče Vulinove riječi da je te popise sastavljao bez Vučićeva znanja.

"Jer već neko vrijeme su na srpskoj granici šikaniranju i zadržavanju izloženi ne samo kulturni radnici i ekološki aktivisti iz susjednih zemalja, već i ruski kritičari Putina.

Srbijanski vlastodršci imaju tanje živce prije svega zbog neočekivano jakog otpora kopanju litija u dolini Jadra na zapadu Srbije“, navodi se u tekstu.