Postoje hiljade njemačkih penzionera koji su svoju treću životnu dob odlučili provesti na Tajlandu. Planove im je pomrsilo novo tumačenje poreznog zakona spomenute zemlje. Sve do uvođenja novih poreznih propisa, njemački penzioneri nisu morali plaćati porez ni njemačkoj ni tajlandskoj poreznoj upravi zbog tadašnje zakonske porezne rupe. Jedini preduvjet koji su morali ispuniti je taj da borave više od 180 dana na Tajlandu kako bi postali tamošnji porezni rezidenti te im je bio zabranjen prijenos prihoda na Tajland iste godine kada su isplaćeni u zemlji iz koje su porijeklom.
Ako ste, naprimjer, porezni rezident koji ostvaruje prihod izvan granica Tajlanda, a troši ih unutar te zemlje, prema novom tumačenju poreznog zakona spomenute zemlje, samo je pitanje vremena kada možete očekivati oporezivanje. Ta stavka poreznog tajlandskog zakona ne primjenjuje se samo na državljane te zemlje, nego i na hiljade penzionera koji treću životnu dob provode na Tajlandu.
Najveći broj stranih penzionera koji tamo živi doselio se iz Njemačke. Njemački penzioneri s tajlandskom adresom ondje živi od prihoda koja su realizirali za vrijeme rada u matičnoj zemlji, ali i kroz razne oblike štednje.
Težak udarac
Porezni savjetnik Martin Liebenow iz međunarodne revizorske firme Mazars smještene u Bangkoku je otkrio kako je riječ o doista teškom udarcu za njemačke penzionere.
Ipak, nisu penzioneri jedini koji na Tajlandu žive od, kako tvrdi Liebenow, svoje ušteđevine i prihoda iz inozemstva. Veliki je broj i digitalnih nomada koji je ide sličnom stazom kada je riječ o životu na Tajlandu.
Međutim, nije poznat tačan broj osoba koje pogađa porezni tajlandski zakon. Njemačko penziono osiguranje je 2022. godine isplaćivalo oko 4.400 penzija njemačkim državljanima koji žive na Tajlandu. Uz tu informaciju, treba imati na umu kako u tu broju nisu uračunate osobe u prijevremenoj penziji ili osobe koje su i dalje prijavljene u Njemačkoj, piše tagesschau.de.
Zakonska rupa
Njemački penzioneri sve dosad nisu morali plaćati porez njemačkoj ni tajlandskoj poreznoj upravi zbog tadašnje zakonske porezne rupe. Morali su ispuniti jedan jedini preduvjet, a to je bio boravak više od 180 dana godišnje u Tajlandu. Time bi automatski postali tajlandski porezni rezidenti.
Uz navedenu stavku, bio im je zabranjen prijenos prihoda u Tajland iste godine kada su isplaćeni. U te prihode spadaju isplate penzija, prihoda od najma ili prihoda od ulaganja u Njemačkoj. Prema tim pravilima, svi penzioneri koji primaju penziju iz svoje domovine, a pritom ne žele platiti porez, svoje prihode će moći u Tajlandu koristiti tek iduće godine.
Niko to bolje ne zna od penzionera koji tamo žive. Jedan od njih je 71-godišnji Nijemac Herbert Fendrich koji već šestu godinu provodi živeći na Tajlandu. On se, s punim pravom, pita ‘Što to znači za mene?’, baš kao i mnogi njegovi sunarodnjaci u ovoj azijskoj zemlji. On se nada najbolje ishodu, a prema njemu, to bi bilo izbjegavanje plaćanja poreza jer je i dalje prijavljen u Njemačkoj, zemlji u kojoj plaća porez, prenosi tagesschau.de.
Ništa bolja situacija nije ni kod nekadašnjeg državnog službenika, 76-godišnjeg Willija Hoppea, koji plaća porez na penziju u Njemačkoj. Ako to penzioner čini, onda ne mora plaćati porez na Tajlandu, zahvaljujući potpisivanju ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Tajland se, prema riječima jednog njemačkog penzionera, iz porezne oaze pretvara u porezni pakao. Upravo zbog toga smatra da će on, kao i brojni njegovi istomišljenici otići živjeti negdje drugdje u zemljama poput Vijetnama, Filipina ili Portugala.