Njemački poslodavci i sindikati upozoravaju i strahuju od poziva Sirijcima da se što prije vrate u domovinu nakon pada režima Bashara al-Assada s obzirom da otprilike 80.000 sirijskih državljana radi u zanimanjima u kojima nedostaje kvalificiranih radnika.
Naime, 60 posto sirijskih izbjeglica našlo je posao u Njemačkoj, slično njihovim kolegama s dvojnim državljanstvom. Jedan od njih je postao poznat po fotografiji s bivšom kancelarkom Angelom Merkel.
Anas Modamani, danas novinar i fotograf, sa 17 godina je pješačio iz Grčke u Njemačku i fotografirao se s kancelarkom koja je sada tu sliku uvrstila u svoju biografiju.
"Atmosfera u Njemačkoj se u posljednje vrijeme ekstremno pogoršala. Manje od 24 sata nakon pada Assada izraženo je puno mržnje i poziva na protjerivanje. Došli smo do kulture prihvaćanja, ali situacija se promijenila", rekao je Modamani za RTV Slovenija.
Modamani će prvi put nakon dolaska u Njemačku za dva mjeseca otputovati svojoj porodici u Siriju, ali želio bi živjeti u obje zemlje.
Hiba Alnajef, doktorica asistentica na pedijatriji u bolnici Nauen u blizini Berlina, iskusila je rasizam iz prve ruke, ali mu svjedoči i na radnom mjestu.
"Ponekad to doživim u bolnici, na hitnoj, gdje liječe strane pacijente koji ne znaju dobro njemački. To je stvarno tužno", rekla je Alnajef.
Kad bi se svih 10.000 sirijskih ljekara koji rade u Njemačkoj preko noći vratilo u Siriju, zdravstveni bi sistem eksplodirao, kaže Alnajef, koja će se u domovinu vratiti samo ako bude uređena zemlja.
“Mislim da će se mnogi Sirijci vratiti kući, oni koji nisu voljeli Njemačku”, kaže Modamani.
Njemačka postaje društvo koje stari, a ne najmodernije, godišnje bi joj trebalo 400.000 kvalificiranih i nekvalificiranih radnika imigranata. Zbog sve lošijeg ugleda, porasta netolerancije, a ako i kvalificirani Sirijci kažu zbogom, Njemačka će i dalje patiti od akutnog i kroničnog nedostatka zaposlenih.