recesija

Njemačku trese kriza. Propada sve više firmi, broj stečaja drastično veći u odnosu na prošlu godinu

stečaj muškarac postavlja natpis zatvoreno na kapiji firme

Broj preduzeća koja su u Njemačkoj bankrotirala u prvoj polovini ove godine zbog ekonomske recesije i visokih kamata na kredite porastao je za 24,9 posto u odnosu na isti period 2023. godine, i iznosi 10.702.

Njemački savezni ured za statistiku (Destatis) objavio je podatke o zahtjevima za stečaj za avgust i prvu polovinu godine.

Prema ovim podacima, 10.702 preduzeća proglasila su stečaj u zemlji u prvoj polovini ove godine. Stečaji su povećani za 24,9 odsto u odnosu na isti period 2023. godine.

U zemlji je 31,2 od svakih 10.000 preduzeća proglasilo stečaj u navedenom periodu. Najviše stečaja zabilježeno je u sektoru transporta i skladištenja sa 60,9 predmeta na 10.000. Slijedio je građevinski sektor sa 47,4 slučaja na 10.000.

Dug za koji se očekuje da će biti isplaćen po osnovu stečajnih potraživanja preduzeća u prvoj polovini godine zabilježen je u iznosu od 32,4 milijarde eura. Isti dug je u istom periodu prethodne godine iznosio oko 13,9 milijardi eura.

Osim stečaja pravnih lica (preduzeća), u periodu januar-jun za lični stečaj prijavio se i 35.371 dužnik. U pitanju je cifra povećana za 6,7 ​​posto u odnosu na isti period 2023. godine.

Njemačka ekonomija ima poteškoća s rastom usred porasta kamatnih stopa. Ekonomija je u drugom kvartalu ove godine pala za 0,1 posto zbog smanjenja investicija.

Njemačka centralna banka očekuje niži rast u trećem kvartalu. Institut za ekonomska istraživanja ocjenjuje i da je u trećem kvartalu moguć dalji pad bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Ako njemačka ekonomija zabilježi pad u trećem kvartalu, ući će u tehničku recesiju, koja se definiše kao "smanjenje BDP-a u dva uzastopna kvartala". Njemačka je prije četiri godine doživjela recesiju prvi put od 2009. nakon 10 godina dobrog ekonomskog rasta.

Njemačka vlada ove godine očekuje rast privrede od 0,3 posto.