životni standard

Nobelovu nagradu za ekonomiju dobila trojka za rad u kojem su analizirali zašto su jedne nacije bogatije od drugih

Trojici ekonomista u ponedjeljak je dodijeljena Nobelova nagrada za “studiju o tome kako se institucije formiraju i utiču na prosperitet”.

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James Robinson će podijeliti nagradu, koja uključuje novčanu nagradu od 11 miliona švedskih kruna (jedan milion dolara).

Nobelov komitet pohvalio je ovaj trio jer je objasnio zašto “društva sa lošom vladavinom prava i institucije koje iskorištavaju stanovništvo ne stvaraju rast ili promjene nabolje”.

"Kada su Evropljani kolonizirali velike dijelove svijeta, institucije u tim društvima su se promijenile", saopćio je komitet, navodeći rad trija.

Dok je na mnogim mjestima to bilo usmjereno na eksploataciju autohtonog stanovništva, na drugim mjestima je postavilo temelje za inkluzivne političke i ekonomske sisteme.

"Laureati su pokazali da su jedno od objašnjenja za razlike u prosperitetu zemalja društvene institucije koje su uvedene tokom kolonizacije", dodaje Komitet.

Zemlje koje su razvile „inkluzivne institucije” vremenom su postale prosperitetne, dok su one koje su razvile „inkluzivne institucije” iskusile konstantno nizak ekonomski rast.

U svojoj knjizi iz 2012. godine “Zašto nacije propadaju”, Acemoglu, tursko-američki profesor na Massachusetts Institute of Technology, i Robinson, britanski profesor na Univerzitetu u Chicagu, tvrde da su neke nacije bogatije od drugih zbog svojih političkih i ekonomskih institucije.

Knjiga počinje poređenjem životnog standarda u dva grada pod nazivom Nogales – jednom u Arizoni i jednom južno od granice u meksičkoj regiji Sonora.

Dok su neki ekonomisti tvrdili da razlike u klimi, poljoprivredi i kulturi imaju ogroman utjecaj na prosperitet mjesta, Acemoglu i Robinson tvrde da su oni koji žive u Nogalesu u Arizoni zdraviji i bogatiji zbog relativne snage njihovih lokalnih institucija.