Svijet

Nokia se povukla iz Rusije, ali je Putinu ostavila zastrašujuće oružje. Na Zapadu su uznemireni zbog toga

Nokia je ovog mjeseca rekla da će zaustaviti prodaju u Rusiji i osudila invaziju na Ukrajinu. No, finska kompanija nije spomenula šta ostavlja za sobom: opremu i softver koji povezuje najmoćniji vladin alat za digitalni nadzor s najvećom telekomunikacijskom mrežom u zemlji.

Alat je korišten za praćenje pristaša ruskog opozicionog čelnika Alekseja A. Navaljnog. Istražitelji su rekli da je presreo telefonske pozive neprijatelja Kremlja koji je kasnije ubijen. Nazvan Sistem za operativne istražne aktivnosti ili SORM, također se najvjerovatnije koristi u ovom trenutku dok predsjednik Vladimir V. Putin uklanja i utišava antiratne glasove unutar Rusije.

Više od pet godina Nokia je pružala opremu i usluge za povezivanje SORM-a s najvećim ruskim pružateljem telekomunikacijskih usluga, MTS-om, prema dokumentima kompanije koje je dobio The New York Times. Iako Nokia ne proizvodi tehnologiju koja presreće komunikaciju, dokumenti pokazuju kako je radila s ruskim kompanijama povezanim s državom na planiranju, pojednostavljenju i rješavanju problema s vezom sistema SORM s mrežom MTS-a. Glavna ruska obavještajna služba, F.S.B., koristi SORM za slušanje telefonskih razgovora, presretanje e-pošte i tekstualnih poruka te praćenje druge internetske komunikacije.

Dokumenti, koji se odnose na razdoblje od 2008. do 2017., pokazuju s detaljima koji nisu ranije bili prijavljeni da je Nokia znala da omogućuje ruski nadzorni sistem. Taj je posao bio ključan za Nokiju za poslovanje u Rusiji, gdje je postala vrhunski dobavljač opreme i usluga raznim telekomunikacijskim korisnicima kako bi pomogla funkcioniranju njihovih mreža. Posao je donosio stotine miliona dolara godišnjeg prihoda, čak i kad je g. Putin postao ratoborniji u inozemstvu i sve više kontrolirao kod kuće.

Godinama su multinacionalne kompanije kapitalizirale rastuću rusku potražnju za novim tehnologijama. Sada ih globalni bijes najvećim ratom na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata tjera da preispitaju svoju ulogu.

Sukob u Ukrajini preokrenuo je ideju da su proizvodi i usluge agnostički. U prošlosti su tehnološke kompanije tvrdile da je bolje ostati na autoritarnim tržištima, čak i ako je to značilo poštivanje zakona koje su napisali autokrati. Facebook, Google i Twitter borili su se da pronađu ravnotežu kada su pod pritiskom cenzure, bilo u Vijetnamu ili u Rusiji, dok Apple sarađuje s državnim partnerom na pohranjivanju podataka o korisnicima u Kini kojima vlasti mogu pristupiti. Intel i Nvidia prodaju čipove preko preprodavača u Kini, dopuštajući vlastima da ih kupuju za računare koji pokreću nadzor.

Lekcije koje kompanije izvlače iz onoga što se događa u Rusiji mogle bi imati posljedice u drugim autoritarnim zemljama u kojima se prodaju napredne tehnologije. Pravilo koje američkom ministarstvu trgovine daje ovlast blokirati kompanije, uključujući dobavljače telekomunikacijske opreme, da prodaju tehnologiju na takvim mjestima bilo je dio zakona pod nazivom America Competes Act, koji je usvojio Zastupnički dom u februaru.

“Trebali bismo tretirati sofisticiranu tehnologiju nadzora na isti način na koji tretiramo sofisticiranu tehnologiju projektila ili bespilotnih letjelica”, rekao je predstavnik Tom Malinowski, demokrat iz New Jerseya koji je bio pomoćnik državnog sekretara za ljudska prava u Obaminoj administraciji. "Potrebne su nam odgovarajuće kontrole širenja ovih stvari, baš kao što radimo i za druge osjetljive stavke nacionalne sigurnosti."

Andrei Soldatov, stručnjak za ruske obavještajne službe i digitalni nadzor koji je pregledao neke od Nokijinih dokumenata na zahtjev The Timesa, rekao je da bez angažmana tvrtke u SORM-u “bilo bi nemoguće napraviti takav sistem”.

“Morali su znati kako će se njihovi uređaji koristiti”, rekao je gospodin Soldatov, koji je sada saradnik u Centru za analizu evropske politike.

Nokia, koja nije osporila vjerodostojnost dokumenata, rekla je da je prema ruskom zakonu bila dužna izraditi proizvode koji bi omogućili ruskom telekomunikacijskom operateru da se poveže na sistem SORM. Druge zemlje postavljaju slične zahtjeve, rekla je kompanija, te se mora odlučiti između pomoći da internet funkcionira ili potpunog odlaska. Nokia je također rekla da nije proizvodila, instalirala ili servisirala SORM opremu.

Kompanija je rekla da slijedi međunarodne standarde, koje koriste mnogi dobavljači opreme jezgrene mreže, a koji pokrivaju državni nadzor. Pozvali su vlade da postave jasnija izvozna pravila o tome gdje bi se tehnologija mogla prodavati i rekla da "nedvosmisleno osuđuje" rusku invaziju na Ukrajinu.

“Nokia nema mogućnost kontroliranja, pristupa ili uplitanja u bilo koju zakonitu sposobnost presretanja u mrežama koje naši korisnici posjeduju i kojima upravljaju”, stoji u priopćenju.

MTS nije odgovorio na zahtjeve za komentar.

Dokumenti koje je The Times pregledao bili su dio gotovo dva terabajta internih Nokia e-poruka, mrežnih shema, ugovora, licencnih ugovora i fotografija. Kompanija za kibernetičku sigurnost UpGuard i TechCrunch, web stranica za vijesti, ranije su izvijestili o nekim od dokumenata koji povezuju Nokiju s državnim nadzornim sistemom. Nakon tih izvješća, Nokia je umanjila opseg svoje uključenosti.

No, The Times je dobio veću memoriju koja pokazuje Nokinu dubinu znanja o programu. Dokumenti uključuju prepisku o Nokinim inženjerima koje su poslali da ispitaju SORM, pojedinosti o radu kompanije na više od desetak ruskih lokacija, fotografije MTS mreže povezane sa SORM-om, tlocrte mrežnih centara i upute za instalaciju ruske kompanije koja je izvršila nadzor oprema.

Nakon 2017. godine, kada dokumenti završavaju, Nokia je, prema javnim objavama, nastavila raditi s MTS-om i drugim ruskim telekomima.

SORM, koji datira barem iz 1990-ih, sličan je sistemima koje koriste službe za provođenje zakona diljem svijeta za prisluškivanje i nadzor kriminalnih ciljeva. Proizvođači telekomunikacijske opreme poput Nokie često moraju osigurati da takvi sistemi, poznati kao zakonito presretanje, neometano funkcioniraju unutar komunikacijskih mreža.

U demokratskim zemljama policija je općenito dužna ishoditi sudski nalog prije nego što zatraži podatke od pružatelja telekomunikacijskih usluga. U Rusiji, SORM sistem zaobilazi taj proces, radeći kao crna kutija za nadzor koja može uzeti sve podatke koje F.S.B. želi bez ikakvog nadzora.

Rusija je 2018. ojačala zakon kojim se zahtijeva od internetskih i telekomunikacijskih kompanija da vlastima otkriju komunikacijske podatke čak i bez sudskog naloga. Vlasti su također odredile da kompanije pohranjuju telefonske razgovore, tekstualne poruke i elektroničku korespondenciju do šest mjeseci, te historiju internetskog prometa 30 dana. SORM radi paralelno s zasebnim sistemom cenzure koji je Rusija razvila za blokiranje pristupa web stranicama.

Grupe civilnog društva, odvjetnici i aktivisti kritizirali su rusku vladu jer koristi SORM za špijuniranje Putinovih suparnika i kritičara. Sistem se, kako su rekli, sada gotovo sigurno koristi za suzbijanje neslaganja protiv rata. Ovog mjeseca, g. Putin je obećao da će ukloniti prozapadne Ruse, koje je nazvao "ološ i izdajice", iz društva, a njegova vlada je prekinula strane internetske usluge poput Facebooka i Instagrama.

Nokia je najpoznatija kao pionir mobilnih telefona, posao koji je prodala 2013. nakon što su Apple i Samsung počeli dominirati tržištem. Sada najveći dio njene godišnje prodaje od 24 milijarde dolara dobija pružajući telekom opremu i usluge kako bi telefonske mreže mogle funkcionirati. Otprilike 480 miliona dolara godišnje prodaje Nokije dolazi iz Rusije i Ukrajine, ili manje od 2 posto ukupnog prihoda, prema kompaniji za istraživanje tržišta Dell’Oro.

Prošlog desetljeća Kremlj je postao ozbiljan u vezi s cyber špijuniranjem, a pružatelji telekomunikacijske opreme zakonski su obvezni osigurati pristupnicu za špijuniranje. Da se Nokia nije povinovala, pretpostavljalo se da su konkurenti poput kineskog telekomunikacijskog diva Huawei bili voljni to učiniti.

Prema dokumentima, Nokia je do 2012. godine pružala hardver i usluge mreži MTS-a. Projektna dokumentacija koju je potpisalo osoblje Nokije uključivala je shemu mreže koja prikazuje kako bi podaci i telefonski promet trebali teći u SORM. Fotografije s komentarima prikazuju kabel s oznakom SORM koji se uključuje u mrežnu opremu, očito dokumentirajući rad Nokijinih inženjera.

Dijagrami toka pokazali su kako će se podaci prenositi u Moskvu i terenske urede F.S.B-a diljem Rusije, gdje su agenti mogli koristiti računarski sistem za pretraživanje komunikacija ljudi bez njihova znanja.

Pojedinosti o tome kako se program koristi uglavnom su bile tajne. "Nikad nećete znati da je nadzor uopće proveden", rekao je Sarkis Darbinyan, ruski odvjetnik koji je suosnivač Roskomsvoboda, grupe za digitalna prava.

No neke informacije o SORM-u procurile su iz sudskih postupaka, grupa civilnog društva i novinara.

Godine 2011. u medije su procurili sramotni telefonski pozivi ruskog opozicionog čelnika Borisa Y. Nemcova. G. Soldatov, koji je izvještavao o incidentu kao istraživački novinar, rekao je da su telefonske snimke stigle iz nadzora SORM-a. Gospodin Nemcov je ubijen u blizini Kremlja 2015. godine.

Godine 2013. sudski postupak koji uključuje g. Navalnyja uključivao je detalje o njegovoj komunikaciji za koju se vjerovalo da ih je presreo SORM. SORM je 2018. pratio neke komunikacije pristaša gospodina Navalnyja, rekao je Damir Gainutdinov, ruski odvjetnik koji je zastupao aktiviste. Rekao je da su brojevi telefona, adrese e-pošte i adrese internetskog protokola spojeni s informacijama koje su vlasti prikupile od VK, najveće društvene mreže u Rusiji, koja je također dužna omogućiti pristup korisničkim podacima putem SORM-a.

“Ovi alati se ne koriste samo za kazneni progon nekoga, već za ispunjavanje dosjea i prikupljanje podataka o nečijim aktivnostima, o njihovim prijateljima, partnerima i tako dalje”, rekao je gospodin Gainutdinov, koji sada živi u Bugarskoj. “Službenici savezne sigurnosne službe, zbog dizajna ovog sistema, imaju neograničen pristup svim komunikacijama.”

Do 2015. SORM je privukao međunarodnu pozornost. Te je godine Evropski sud za ljudska prava nazvao program “sistemom tajnog nadzora” koji je bio raspoređen proizvoljno bez dovoljne zaštite od zlostavljanja. Sud je na kraju presudio, u slučaju koji je pokrenuo ruski novinar, da su alati prekršili evropske zakone o ljudskim pravima.

U 2016., MTS je koristio Nokiju kako bi pomogao u nadogradnji svoje mreže na velikim dijelovima Rusije. MTS je postavio ambiciozan plan za instaliranje novog hardvera i softvera između juna 2016. i marta 2017., navodi se u jednom dokumentu.

Nokia je obavljala poslove vezane uz SORM u objektima u najmanje 12 gradova u Rusiji, prema dokumentima koji pokazuju kako je mreža povezala sistem nadzora. U februaru 2017. zaposlenik Nokije poslan je u tri grada južno od Moskve kako bi pregledao SORM, prema pismima izvršnog direktora Nokije koji obavještava zaposlenike MTS-a o putovanju.

Nokia je radila s Malvinom, ruskom kompanijom koja je proizvodila SORM hardver koji je koristio F.S.B. Jedan Malvinov dokument uputio je Malvinove partnere da osiguraju da su unijeli ispravne parametre za rad SORM-a na hardveru za prebacivanje. Također ih je podsjetio da obavijeste Malvin tehničare o lozinkama, korisničkim imenima i IP adresama.

Malvin je jedna od nekoliko ruskih kompanija koje su dobile unosne ugovore za izradu opreme za analizu i sortiranje telekomunikacijskih podataka. Neke od tih kompanija, uključujući Malvin, bile su u vlasništvu ruske holding kompanije Citadel, koju je kontrolirao Alisher Usmanov. Gospodin Usmanov, oligarh povezan s gospodinom Putinom, sada je predmet sankcija u Sjedinjenim Državama, Evropskoj uniji, Britaniji i Švicarskoj.

Malvin i Citadel nisu odgovorili na zahtjeve za komentarom.

Drugi Nokijini dokumenti određuju koje kabele, usmjerivače i portove koristiti za spajanje na nadzorni sistem. Mrežne karte pokazale su kako se oprema drugih kompanija, uključujući Cisco, uključuje u SORM kutije. Cisco je odbio komentirati.

Za inženjere Nokije u Rusiji, posao vezan za SORM često je bio svakodnevni. 2017. tehničar iz Nokije dobio je zadatak u Orelu, gradu oko 225 milja južno od Moskve.

"Provedite rad na ispitivanju SORM-a", rečeno mu je.