Svijet

Nova politička slika Njemačke: Hoće li ova žena naslijediti Merkel i postati nova kancelarka

Angelu Merkel bi nakon saveznih izbora 26. septembra na kancelarskom položaju mogla naslijediti kancelarka. Zeleni su svoju supredsjednicu Annalenu Baerbock imenovali kandidatkinjom za tu poziciju, piše Željko Trkanjec za Jutarnji list.

Riječ je o očekivanoj i razboritoj odluci jer će sve ostale stranke imati muškarce kandidate. Žensko se vodstvo u Njemačkoj u “eri Merkel” pokazalo uspješnim, a taj se trend može pratiti i na globalnoj razini, da spomenemo samo Jacindu Ardern koja uspješno vodi Novi Zeland.

Zeleni su ovom odlukom pokazali političku zrelost. Muškarac-predsjednik Robert Habeck ima karizmu, ali djeluje manje posvećeno zadatku. Annalena Baerbock, dobitnica bronzane medalje na nacionalnom prvenstvu u vježbama na trampolinu, obrazac je čelnice kakvu Njemačka želi: posvećena poslu, usredotočena na zadatak, sklonija tražiti savjete stručnjaka. Habeck je filozof sklon definiranju ideja koje zatim prepušta drugima da razrađuju.

Zeleni su stranka koja se zalaže za rodnu ravnopravnost i stoga je bilo razumljivo da izaberu Baerbock. Habeck može računati na neko ozbiljno ministarsko mjesto.

Ako Baerbock (40), navodim godine kao usporedbu s bitno starijim muškim kandidatima) osvoji kancelarski položaj, bit će druga po redu kancelarka iz Istočne Njemačke. Njezina je izborna jedinica Potsdam gdje će se nadmetati sa SPD-ovim kancelarskim kandidatom Olafom Scholzom.

CDU - CSU gubi podršku

Zeleni su trenutno najbolje pripremljena stranka za izbore. Prije mjesec dana ostvarili su premoćnu pobjedu na izborima u saveznoj državi Baden-Württemberg i solidan rezultat na izborima u državi Rheinland-Pfalz. Vladajuća Unija (dvije sestrinske stranke, Kršćanski demokrati - CDU - koji nastupaju u cijeloj Njemačkoj i Kršćanski socijalisti - CSU- koji izlaze na izbore u Bavarskoj) izgubila je podršku biračkog tijela koju je imala cijelu pandemijsku godinu. Dijelom zbog problema s cijepljenjem, dijelom zbog skandala oko provizija u kupovini zaštitnih maski, a dijelom zbog činjenice da je stanovništvo postalo svjesno da glasajući za CDU više ne glasa za Angelu Merkel. Koja se nakon izbora u rujnu povlači iz politike. CDU/CSU prema posljednjim anketama mogu računati na 28 posto podrške, a Zeleni na 21-22 posto.

Ovi potonji sada imaju utvrđenu kandidatkinju, njihova je politika definirana: zelena tranzicija, nastavak zaduživanja ako je potrebno, proeuropska politika, čvršći stav prema Rusiji i Kini. Na tom pozitivnom valu mogu, uz mudru kampanju, računati na drugo mjesto na izborima iza CDU/CSU-a. Razlika ne bi trebala biti prevelika. U takvim okolnostima postaju stranka koja određuje sastav vlade jer Unija može računati samo na liberale (FDP) kao partnera, a oni su na oko 11 posto. Premalo. Sa SPD-om više neće.

Zeleni, ako Unija skrene udesno, imaju još dvije mogućnosti: koaliciju sa SPD-om i FDP-om, koja bi prema anketama imala dovoljno glasova za većinu u donjem domu parlamenta, Bundestagu. Druga je sa SPD-om i Die Linke, Ljevicom, strankom koja zagovara radikalno lijeve stavove, na rubu dovoljnog broja zastupnika. Zeleni bi u te dvije opcije bili vodeća stranka ali bi im u prvoj FDP bio problematičan partner zbog odnosa prema zaduživanju i tržištu (Zeleni bi htjeli jaču regulativu posebno kad je riječ o tržištu rada), a u drugoj Die Linke čija radikalna struja i dalje tvrdi da želi uništiti kapitalizam. Pravi izazov za Annalenu Baerbock.

Borba između Lascheta i Södera

Unija još uvijek nije odabrala svog kandidata, a borba između Armina Lascheta, predsjednika CDU-a i Markusa Södera, predsjednika CSU-a, i dalje traje. Ovaj potonji je dobio podršku ogranka mladih, bolje stoji u anketama, ali Laschet se ne da: dva puta je Uniju na izbore vodio CSU i oba su ih puta izgubili.

Zeleni mirno čekaju razvoj događaja.

Alternativa za Njemačku (AfD), radikalno desna stranka koja može očekivati podršku oko 11 posto glasova, na svom sastanku početkom mjeseca nije odredila kandidata za kancelara. Što je pokazatelj dubinske unutarnje borbe gdje radikalno krilo radikalne stranke ne želi umjerenog predsjednika. Ali, s njima ionako nitko ne kani koalirati tako da će biti opozicija.

Njemačka politička scena će nakon 26. rujna doživjeti dubinske promjene. Ako Unija i bude u poziciji da imenuje kancelara, bit će ograničen politikom Zelenih što je obrat u odnosu na sadašnje stanje kad Merkel krade ideje SPD-a i pretvara ih u svoje. Nova imena, nove politike, nova Njemačka za novu Evropu.