Rašireno vjerovanje roditelja, a posebno naših nana i baka, da nicanje mliječnih zubića kod beba izaziva povišenu tjelesnu temperaturu zapravo je mit, tvrde stručnjaci.
Događa se zapravo suprotno: povišena temperatura ubrzat će rast zuba, odnosno potaknuti njihovo nicanje. Povišena temperatura ima neki drugi uzrok.
Povezivanje pojačanog slinjenja kod beba isključivo s rastom prvih zubića također je mit. Radi se o tome da bebe počinju sjediti, a ne znaju još dobro gutati pa otuda i malo više sline.
Kad je pak riječ o boli prilikom nicanja zubića, iskustvo govori da neke bebe, nažalost, trpe više pa su stoga izrazito razdražljive i nemirne. Plač tokom noći često je izazvan upravo rastom zubića, a nelagoda ponekad zna biti toliko jaka da bebe udaraju glavom u krevetić ili pod.
Izlazak zubića je fiziološka pojava. Djeci to smeta, pa ih prođe, pa su malo nervozni i sve tako dok zubić ne izađe. Preparati koji se na tržištu nude u obliku gelova za premazivanje nisu se pokazali kao potpuno rješenje.
Kada će bebi izrasti svih 20 mliječnih zubića, razlikuje od djeteta do djeteta.
Vrijeme nicanja je vrlo individualno pa ga ne treba ni precizirati. Roditelji se zabrinu bez razloga. Nekim bebama prvi donji sjekutići počinju rasti s dva mjeseca, nekima sa šest, a nekima još kasnije. Svi mliječni zubi obično izrastu do druge ili treće godine. Onda se čeka peta ili šesta godina za izlazak šestice.