APSURDNA SITUACIJA

Nova zavrzlama: SDS sad ima ovjeru za izlazak na izbore pod dva naziva, to im ne ide u prilog

Mi se nećemo žaliti na ovu odluku o ovjeri i SDS-a, a smatramo da sad ni CIKBiH ne zna šta će s tim, kaže za Raport predsjednik SDS-a

Centralna izborna komisija BiH ovjerila je na sjednici jučer u poslijepodnevnim satima učešće Srpske demokratske stranke na lokalnim izborima 2024. godine, a kako je to naložio Ustavni sud BiH.

Međutim, sad je na pomolu nova zavrzlama. S obzirom na to da je ranije ovjerena prijava ove stranke pod nazivom SDS-Volja naroda, to faktički znači da je jedna te ista stranka uredno prijavljena za učešće na izborima pod dva imena i kao dvije stranke.

CIKBiH je konstatirao da s ovom odlukom garantuje SDS-u i dalja prava u pogledu rokova koji su već prošli, a koje bi CIK sada za SDS morao produžiti kako bi obavili neophodne radnje.

Nove dileme

No, Milan Miličević, predsjednik SDS-a za Raport je nakon odluke CIK-a kazao, da se sad otvaraju nova pitanja i dileme.

Prvo je pitanje bankovnog računa stranke, o čemu danas na sjednici nije bilo govora.

A o kakvoj se apsurdnoj situaciji radi govori činjenica da je CIKBiH prvobitno uskratio ovjeru prijave za učešće na izborima SDS-u jer je stranka pod tim imenom imala blokiran račun, jer se nalaze na američkoj „crnoj listi", a CIK je odbio mogućnost da račun bude otvoren na ime generalnog sekretara.

Sada je Ustavni sud BiH naložio CIK-u da ovjeri učešće SDS-a na izborima, a Miličević kaže da bi to trebalo značiti da im se odobrava i otvaranje računa.

Iako bi za SDS bilo povoljnije da na izbore izađu pod izvornim imenom, Miličević kaže da su oni pod imenom SDS-Volja naroda već prijavili određene kandidatske liste, koalicije i kandidate.

„Imena tih kandidata su već unesena u elektronsku aplikaciju i smatram da aplikacija neće prihvatiti ista imena. Sve ovo je prilično u pravnom smislu nedorečeno, a u političkom je za nas dobro. Mi se nećemo žaliti na ovu odluku o ovjeri i SDS-a, a smatramo da sad ni CIKBiH ne zna šta će s tim, jer smo u jednom pravnom vakuumu koji se nikada do sada nije ni desio. Logično je bilo očekivati da CIKBiH ispoštuje odluku Ustavnog suda BiH, nisu ni imali drugu opciju, ali zavisi šta će se dešavati dalje. Mi ćemo sačekati sljedeći korak CIK-a, a konsultovat ćemo i naš pravni tim za dalje korake", kaže Miličević za Raport.

U slučaju da se iznađe rješenje u vezi s unosom imena kandidata i da SDS dobije nove rokove za prijave u trajanju koliko su ih imale prvobitno ovjerene stranke, u tom slučaju za njih bi bolja opcija bila da izađu na izbore pod tim imenom.

Pravo na članstvo u biračkim odborima

Prvenstveno zbog toga jer bi imali i pravo na predlaganje imena članova biračkih odbora, na što pod imenom SDS-Volja naroda prema novim izmjenama Izbornog zakona nemaju pravo i u tom smislu su oštećeni.

No, ukoliko se na glasačkim listićima nađu i SDS i SDS-Volja naroda to bi moglo zbuniti birače i ponovo im ne ide u prilog, s čim je saglasan i Miličević.

Inače, jučerašnju u sjednicu CIK-a predsjednica Irena Hadžiabdić je vodila iz sjedišta Komisije, dok je još pet članova Komisije odluku o ovjeri SDS-a podržalo telefonskim putem.

O ovoj jedinoj tački sjednice nije bilo nikakve rasprave, a jedino je član CIK-a Željko Bakalar sugerirao ostalim članovima da će po pravosnažnsoti ove odluke biti jasno da su ovjerena dva politička subjekta sa sličnim nazivom i da CIK shodno tome treba postupiti u skladu s Izbornim zakonom.

No, Hadžiabdić je na Bakalarevu sugestiju odgovorila da će o tom pitanju raspravljati na Kolegiju, ali da je riječ o već dvije ovjerene stranke i da se „na ovjerene političke subjekte ne bi trebali vraćati".

A, Izborni zakon BiH, u dijelu koji tretira problematiku kada se na izbore prijave dvije stranke sličnog naziva, kaže:

„Ako dvije političke stranke ili koalicije ili dvije liste nezavisnih kandidata imaju identične nazive ili nazive koji su slični u tolikoj mjeri da bi mogli zbuniti birača ili ga dovesti u zabludu, Centralna izborna komisija BiH utvrđuje koja politička stranka ima pravo da koristi taj naziv u izborne svrhe, uzimajući u obzir datum kada se svaka politička stranka registrovala kod nadležnog organa", navodi se u Izbornom zakonu BiH.

Jasno je da bi u slučaju da se postupa po ovoj odredbi u prednosti bio SDS s izvornim nazivom, samo što je sada situacija takva da je riječ o jednoj te istoj stranci.