Premijer Federacije BiH Fadil Novalić danas je izrekao jednu činjenicu koja odudara od logike njegove stranke (SDA): Nema nikakve potrebe za Čamparinom smjenom u Vladi FBiH.
Naime, nakon što je Aljoša Čampara stavio svoj potpis za smjenu Vlade Kantona Sarajevo, a koju vodi SDA, on je ekspresno izbačen iz stranke te je od njega zatraženo da da ostavku na sve funkcije koje obnaša.
Čampara je, pored toga što je zastupnik u Skupštini KS i dopredsjedavajući Doma naroda FBiH te ministar unutrašnjih poslova u Vladi FBiH.
No, Novalić ne dijeli stavove svoje stranke, očito svjestan dvosjeklog mača koji bi mogla proizvesti Čamparina smjena u Vladi.
Zašto je Čampara važan?
Trenutna situacija u Vladi FBiH nikako ne pogoduje SDA. Stranka koja je imala najviše ministara i uz to premijera trenutno je u potpunosti ruinirana.
Spletom okolnosti SDA je ostala bez dva ministra - za boračka pitanja i obrazovanja. Salko Bukvarević je preminuo od korone dok je Elvira Dilberović imenovana za ambasadoricu BiH u Švedskoj.
Gdje je tu dvosjekli mač?
SDA sad ima dvije opcije - ostaviti Čamparu ili ga smijeniti.
Ukoliko SDA odluči ostaviti Čamparu, jasno je, neće moći računati na njegov glas za sve ono što žele usvojiti na Vladi FBiH, odnosno ovisili bi o tome da li se u tom trenutku SDA-ov interes poklapa sa Čamparinim.
Druga opcija jeste, dakle, smjena.
Prilikom formiranja vlasti, SDA je imala premijera i šest ministara. Sad SDA ima premijera i 4 ministra.
Pored SDA, vlast čine i HDZ i SBB.
HDZ ima šest ministara, a SBB četiri.
Smjenom Čampare SDA bi ostala sa tri ministra. Osim što bi ona bila desetkovana, broj Bošnjaka u Vladi FBiH bio bi procentualno dramatično srozan.
Dakle, u oba slučaja SDA bi mogla mnogo toga izgubiti. Novalić je očito procijenio da mu Čamparin glas vrijedi na Vladi FBiH, posebno u trenutku kada se SBB izvlači iz Vlade FBiH, dok HDZ uglavnom opstruira važna pitanja.
Mogu li imenovati drugog ministra?
Teško.
Ukoliko se odluče na njegovu smjenu, SDA će morati predložiti drugog ministra kojeg bi trebao potvrditi Parlament FBiH, a uz to i predsjednik FBiH Marinko Čavara (HDZ). Veliko je pitanje ima li SDA za to potreban broj glasova, a posebno je pitanje hoće li HDZ dozvoliti bilo kakvu prekompoziciju vlasti u ovom trenutku kada trenutna Vlada radi dvije godine u tehničkom mandatu.
Ostaje još da se vidi kako će se prema svemu odrediti Kolegij SDA. Prema izjavama pojedinih visokopozicioniranih članova ove stranke vidi se određena rezerva prema radikalnim potezima. Ne treba zaboraviti da je u vrhu stranke i Čamparin rođak - Denis Zvizdić koji se o svemu još uvijek nije očitovao.