Premijer Federacije BiH Fadil Novalić kaže da se dobro osjeća nakon što je pobijedio koronavirus, te da je važne lekcije naučio dok je boravio u bolnici. Za TV Hayat govorio je o ekonomiji, vakcini, ali i mjerama koje će, kako je otkrio, uskoro biti pooštrene.
Gospodine Novaliću, iza vas je jedan zaista težak period. Kako se osjećate, jeste li se u potpunosti oporavili?
U potpuni sam se oporavio, na vrijeme sam se počeo liječiti.
Kakva su Vaša iskustva, ono što ste preživljavali nakon otkrivanja da ste pozitivni na koronavirus? Znamo da ste bili smješteni i u izolatorij na Podhrastovima. Koliko je Vaše zdravstveno stanje bilo opasno, jeste li se brinuli?
Na kraju sam klasificiran kao srednje težak pacijent. Bolest je opasnija nego što se misli, neugodnija također. Organizam nema prirodan odgovor, imate neki neugodan osjećaj. Imate neke pojave koje su daleko nezgodnije od gripe. To je potpuna nemoć, na kraju vam napadne sve organe.
Smatrate li da ste, nakon oporavka, na neki način dobili drugu šansu?
Nikad nisam bio u bolnici, i moram biti iskren i reći da se stanovište čovjeku promijeni. Svi smo jako sretni kada izađemo iz bolnice, i nema tu pravila. Dok sam bio gore bilo je i ljudi od 28 godina.
Federacija u posljednjih mjesec dana bilježi zaista crne brojke. Sve je više zaraženih koronavirusom, sve je više smrtnih ishoda, među njima sve više mladih. Plaši li vas ovakvo stanje?
Već sutra zovem Krizni štab da prepakujemo mjere, ne da zatvorimo ljude, nego da im pojasnimo mjere koje su na snazi. Moramo definirati kubikažu, prostor, što znači da moramo pooštriti i definisati te mjere. S jedne strane ponovo moramo vratiti kampanju i reći građanima da je u pitanju opasna bolest. Rečeno je da će virus oslabiti, a on je ojačao. Ne možemo dati baš restriktivne mjere, ali možemo pooštriti pravila, zapravo inspekcije da još više rade svoj posao.
Mi smo s mnogo manje ozbiljnom situacijom imali proglašeno stanje prirodne nesreće u Federaciji. Ukinuto je. Razmatra li se mogućnost njegovog ponovnog uvođenja?
Mi slijedimo šta rade razvijene zemlje. Tamo se stanje nesreće ne uvodi sveobuhvatno, nego određene kategorije ili pokrajine. Ukoliko stanje ovako bude u KS, tu ćemo uvesti rigoroznije mjere, a li to ne mora biti u kantonima gdje je bolje stanje.
Građansku percepciju morate proizvesti. Mi kao vlada i vlade kantone imamo mehanizme u rukama da pojasnimo koliko je to opasno. Mehanizmi su se koristili dok je bilo vanredno stanje. Sad se mora u liberalnom obliku to definirati, ako se kaže da se mora nositi maska onda mora tako biti, ako treba biti rastojanje u restoranima to će se tako i desiti.
Znamo da respiratori koje je nabavio Krizni štab Federacije kao ni donirana oprema još nisu u upotrebi, čeka se državni nivo, zdravstvene ustanove upozoravaju da nemaju materijalne kapacitete odgovoriti zahtjevima. Može li u tom smislu entitetska vlada uraditi išta osim apelovati da se proces raspodjele završi?
Svih 18.000 zdravstvenih radnika poslali su mi pismo da damo opremu. Da bi se to pustilo u bolnice moramo naći instituciju koja će izvršiti provjeru, pa tek onda to pustiti u upotrebu. Vjerovatno je slučaj „Respiratori“ zaplašio aktere, pa se svi plaše ući u tu priču. Bar smo mogli donirane respiratore podijeliti. Već u trećoj sedmici augusta ću tražiti da se to podijeli.
Vakcine su u procesu ispitivanja, neke daju nadu, Hrvatska je rezervisala određeni broj vakcina u slučaju da prođu sva potrebna ispitivanja, hoće li naši zavodi eventualno krenuti u tom pravcu kako ne bismo ostali bez vakcine kada se konačno proizvede?
Gledajte sasvim sigurno u tome neće učestvovati Zavodi, nego to radi država. Očito postoji lijek protiv korone koji se ispituje aktivno, a za nešto takvo važno država pregovara. Moramo stati u red i tražiti lijek. U svakom slučaju što se pregovori otvore prije, prije ćemo dobiti vakcinu, to bi moglo biti nekad na proljeće, u martu ili aprilu.
Premijeru, kakvo nam je stanje s ekonomijom? Vi na dnevnoj bazi dobivate informacije o stanju s brojem zaposlenih, prometu, kretanju ekonomskih pokazatelja… Šta kažu ti podaci?
Brojevi govore da recesija nije ni toliko koliko smo računali da će biti loša. Nama su prihodi na penzionom manji za 2,5 posto što je dobro. Konačno smo prošle sedmice u kantone ubrizgali novac. Budućnost nam je neizvjesna, nećemo naći pouzdan lijek i ne znamo kako će se stanovništvo ponašati. Vidimo da svi samo hranu kupuju, jer se boje ovog stanja.
Hoćemo li za proces vakcine imati para?
Za to moramo imati novce, nešto drugo ćemo žrtvovati da bismo se oslobodili ove napasti. Nema cijene koju Federacija neće platiti za vakcinu kad se ona pojavi.
S jedne strane, imamo najave oporavka ekonomije, s druge, upozorenja da od septembra slijedi prava kriza i novi val otpuštanja. Kakve su Vaše projekcije?
Mi smo spremni za sve scenarije na dnevnom nivou. Spremni smo rezerve koristiti za one koji su socijalno ugroženi. Naša ekonomija jeste na niskom nivou, ali je živahna.