Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo Tuzlanskog kantona otkrili su danas nove detalje stravičnog zločina u kojem je Nermin Sulejmanović 11. augusta u Gradačcu ubio suprugu Nizamu Hećimović te još dvije osobe i ranio još tri.
Brutalni zločin Sulejmanović je prenosio uživo na Instagramu. Čak 15 hiljada ljudi gledalo je live prijenos.
Nadležni bh. organi su tražili od Mete da im dostavi podatke, ali ih još nisu dobili.
Sumanuti pohod
Međutim, iz Tužilaštva kažu da je upitno da li bi se svi oni koji su komentirali njegov stravični postupak u liveu mogli procesuirati za podstrekivanje, jer je Sulejmanović već na početku emitiranja rekao da će izvršiti ubistvo.
Potom je uslijedila rekonstrukcija Sulejmanovićevog sumanutog pohoda, koju je iznio tužilac Dalibor Bingas:
- Sulejmanović je to jutro stigao u poštu u Gradačcu da podigne rješenje sa suda. Pokušao je dan ranije uzeti rješenje, ali je pošta bila zatvorena.
Kako ističu iz Tužilaštva, to je važno zbog onog što će se desiti kasnije. On podiže rješenje i otvara ga pred poštarom. U rješenju se odbacuje zahtjev za privremenu mjeru zabrane prilaska.
Sulejmanović odlazi kući, slika rješenje i šalje prijatelju. Uzima pištolj i kreće u svoj krvavi pohod. Dolazi u kuću Pamukovića i ranjava Nedima Pamukovića (sin Nizamine tetke) i odvodi suprugu Nizamu s djetetom.
- Ne vraća se kući, nego skriva na lokaciji (vikendici), što je informacija koja nije bila čak poznata ni vlasniku te vikendice, a naročito ne policiji.
Na toj lokaciji ostaje do 10.25 sati. Tada on objavljuje video, usmrćuje suprugu i nakon toga napušta lokaciju.
Napuštena farma
- Oko 10.30 sati on je ponovo u gradu Gradačcu. Traži Đengiza Ondera. Od 10.43 do 10.57 sati on je ranio policajca, progonio i ubio Đengiza Ondera i Denisa Ondera, te ranio jednu žensku osobu.
Nakon toga napušta teritoriju Gradačca i vozi se u okolini.
- Na koncu se krije na napuštenoj frami u Ledincima, gdje ga pronalaze policijski specijalci. Kad je Sulejmanović shvatio da je policija u blizini, u 13.45 izvršava samoubistvo.
Iz Tužilaštva su saopćili da nisu mogli nisu, čak niti u inozemstvu, otključati Sulejmanovićem telefon koji vjerovatno krije neke od drugih detalja ovog zločina.
No, od toga neće odustati te vjeruju da će uspjeti ući u ovaj uređaj.
Sankcije protiv policajaca
Iz MUP-a su dodali da će uskoro biti objavljeni rezultati interne istrage unutar policije.
Navode da će određeni policijski službenici vjerovatno biti disciplinski sankcionirani, ali ne zbog toga što su pružali podršku Sulejmanoviću ili igrali neku ulogu u ubistvima.
Za policijsku službenicu Dženanu Selimović, za koju se pisalo da je na neki način bila povezana sa Sulejmanovićem, rekli su samo da je još uvijek pod suspenzijom.