Distribucija vode unutar Mjeseca izgleda da nije ujednačena.
Prema analizi lunarnog materijala prikupljenog s udaljene strane Mjeseca, koji je dostavljen u ruke naučnika, naš prirodni satelit ima manje vode na strani koja je trajno okrenuta od Zemlje.
Ova informacija je prilično zanimljiva. Površine dvije hemisfere Mjeseca značajno se razlikuju. Udaljena strana je prepuna kratera, dok je bliža strana prošarana velikim, ravnim bazaltnim ravnicama (maria), koje su nastale uslijed intenzivne vulkanske aktivnosti u prošlosti, piše Science Alert.
Ova razlika predstavlja neobičnu zagonetku. Hemisferične razlike u unutrašnjem sastavu Mjeseca mogle bi pomoći da se objasni njegova šarena spoljašnjost.
„Količina vode u lunarnoj unutrašnjosti pruža uvid u modele formiranja Mjeseca putem divovskog udara i igra ključnu ulogu u kristalizaciji lunarnog okeana magme i kasnijem magmatizmu i dugotrajnom vulkanizmu“, pišu planetarni fizičari Huicun He i Linxi Li iz Kineske akademije nauka.
„Nova procjena količine vode u unutrašnjosti udaljene strane Mjeseca predstavlja prekretnicu u procjeni ukupne količine vode u silikatnom sastavu Mjeseca, pružajući ključne podatke za hipotezu o njegovom porijeklu putem divovskog udara i njegovoj kasnijoj evoluciji u kojoj voda ima centralnu ulogu.“
Uzroci razlika i novi dokazi iz kineske misije
Najprihvaćeniji model formiranja Mjeseca govori o ogromnom sudaru koji se desio prije više od 4,5 milijardi godina. Planetesimal veličine Marsa, nazvan 'Teja', udario je u ranu Zemlju, a izbačeni materijal se zatim formirao u orbiti oko Zemlje i stvorio Mjesec.
Neko vrijeme Mjesec je bio "mekan" iznutra. Ogromne količine magme izlazile su na površinu bliže strane i stvorile lunarni maria, proces koji je trajao između 3,9 i 3,1 milijardi godina. Odsustvo ovih maria na udaljenoj strani je upečatljivo.
Postoje pretpostavke zašto je to tako. Kora na bližoj strani je tanja – vjerovatno zbog toga što je Zemlja svojim zračenjem usporila hlađenje te strane. Ali moglo bi tu biti još faktora.
Kada je kineska misija Chang'e-6 donijela uzorke s udaljene strane Mjeseca, naučnici su konačno dobili materijal potreban za proučavanje njegove hemijske raznolikosti.
Prethodne studije pokazale su da je distribucija vode u unutrašnjosti Mjeseca vrlo neujednačena – od 1 do 200 mikrograma po gramu, uglavnom iz regiona Procellarum KREEP s bliže strane, bogatog kalijem, fosforom i rijetkim elementima.
Nova analiza potvrđuje da mehanizam divovskog udara može biti razlog za uočene asimetrije. Jedan od pokazatelja toga jeste i raspodjela vode – s očekivano manjom količinom na udaljenoj strani.
Iako nema mnogo bazalta na toj strani, jedan izuzetak je ogromni bazen Južni pol–Aitken, odakle su kineski uzorci i uzeti.
He, Li i njihovi saradnici su koristili elektronsku mikroskopiju i mikroskopske sonde kako bi ispitali uzorke bazalta. Tražili su znakove hidratacije u mineralima poput olivina i ilmenita.
Rezultati su pokazali da izvor magme koja je formirala bazalt u tom regionu nije imao gotovo nikakvu vodu – samo 1 do 1,5 mikrograma po gramu stijene.
Naravno, moguće je da je udar koji je stvorio bazen Južni pol–Aitken prebacio dio materijala prema bližoj strani, što bi moglo objasniti manjak vode.
Također je moguće da su druge regije unutrašnjosti udaljene strane "vlažnije" – ipak je ovo samo jedan uzorak.
Ali, za sada, nalazi se slažu s onim što bismo očekivali ako je Mjesec zaista nastao iz sudara.
Sad nam samo preostaje da se ponovo "skoknemo" do Mjeseca i uzmemo još šačica njegovog tla. Za nauku.