Udruženje progres

Novi dokumentarni film Alena Drljevića ‘Teatar sa margine’ o izazovima LGBTIQ zajednice

Udruženje za psiho-socijalnu podršku i bolju budućnost “Progres” nedavno je započeo s provedbom inovativnog projekta “Teatar sa margine”, koji koristi psihodramu i forum teatar za osnaživanje LGBTIQ zajednice i podizanje svijesti javnosti o izazovima s kojima se ova zajednica suočava. Projekat kroz umjetnost i lične priče učesnika prenosi snažne poruke solidarnosti, hrabrosti i nade. “Teatar sa margine” realizuje se uz podršku USAID/INSPIRE programa.

Premijera predstave planirana je za početak 2025. godine u Sarajevu, dok će se izvedbe održati i u Mostaru i Tuzli. Projekat obuhvata i snimanje dokumentarnog filma pod rediteljskom palicom nagrađivanog Alena Drljevića, čiji radovi su prepoznati na međunarodnim festivalima. Svoj senzibilitet za kompleksne ljudske priče Drljević je već iskazao filmom “Muškarci ne plaču”, koji je osvojio je brojne nagrade, a prikazan i na prestižnim filmskim festivalima širom svijeta. Dakle, publika će, osim kroz predstave, već i kroz dokumentarni film, dobiti priliku da se upozna s izazovima LGBTIQ zajednice, kako bi stekli dublji uvid i stekli razumijevanje.

Glavni cilj projekta “Teatar sa margine” jeste podizanje svijesti o izazovima diskriminacije, nasilja i govora mržnje s kojima se suočavaju LGBTIQ osobe, te stvaranje inkluzivnijeg društva kroz edukaciju i umjetnički angažman. Nadalje, projekat je usmjeren i na osnaživanje LGBTIQ osoba i njihovih porodica jer učesnici, kroz radionice psihodrame i forum teatra, dobivaju prostor za izražavanje svojih iskustava, što doprinosi jačanju njihovog samopouzdanja i otpornosti.

Jedna od učesnica i ambasadorica projekta, Jelena Kravljača, opisuje svoju motivaciju i iskustvo kao duboko transformativno. “Prijavila sam se za projekat jer mi je pristup koji objedinjuje psihologiju i umjetnost nešto što do sada nisam imala priliku da iskusim. Tema kojom se bavimo važna je kako meni na ličnom nivou, tako i za sredinu u kojoj živimo.”

Jelena je posebno ističe značaj radionica psihodrame za koje kaže da su bile vrlo intenzivne i podstakle su mnoge psihološke procese kojima se aktivno bavi i van susreta u okviru projekta. „Ranjivost i ogoljenost kroz psihodramu uticale su na jačinu koju smo pokazali kroz forum teatar”, zaključuje i dodaje da predstava oslikava stvarnost LGBTIQ zajednice, od humorističnih i apsurdnih elemenata, do onih koji su obojeni neizvjesnošću i ugrožavajućim situacijama.

U konačnici, jedan od ključnih ciljeva projekta jeste i povezivanje publike sa svakodnevnim izazovima LGBTIQ zajednice kroz interaktivnu formu forum teatra. Publika će imati priliku aktivno učestvovati u rješavanju scena koje prikazuju situacije diskriminacije, čime se razvija empatija i šire razumijevanje.

Udruženje Progres već više od decenije pruža psihosocijalnu podršku marginalizovanim grupama. Kroz ovaj projekat organizacija nastavlja svoju misiju osnaživanja i podizanja svijesti o važnosti inkluzije i ravnopravnosti.

Projekat "Teatar sa margine" realizuje Udruženje za psiho-socijalnu podršku i bolju budućnost "Progres", uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Stavovi izneseni u okviru projekta su isključivo odgovornost Udruženja "Progres" i ne odražavaju stavove USAID-a niti Vlade Sjedinjenih Američkih Država.