S početkom nove godine, građane Hrvatske dočekalo je povećanje računa za električnu energiju. Hrvatski operator prijenosnog sistema i Hrvatska elektroprivreda od 1. januara primjenjuju nove tarife za prijenos i distribuciju električne energije, što će rezultirati prosječnim povećanjem računa za 3,7 posto, objavio je portal Energetika-net.
Prema novim tarifama, cijena prijenosa i distribucije električne energije povećana je za 12 posto u odnosu na prethodnu godinu. Konkretno, za domaćinstvo s godišnjom potrošnjom od 3.000 kWh, povećanje će iznositi manje od 4 eura mjesečno, odnosno oko 10 posto više u odnosu na razdoblje prije 1. novembra 2024.
Odluku o povećanju tarifa donijela je Hrvatska energetska regulatorna agencija u decembru prošle godine. Ovo poskupljenje je nastavak mjera Vlade Hrvatske koja je već odobrila povećanje cijene struje u dva koraka – prvo od 6,5 posto u novembru 2024., a sada i dodatno povećanje ukupno dovodi do rasta od 10,2 posto.
Razlozi povećanja tarifa
Povećanje "mrežarina" usmjereno je ka ispunjenju investicijskih planova HOPS-a i HEP-a, posebno u obnovu i proširenje mreže. Ekspanzija solarnih elektrana i vjetroparkova u posljednjih nekoliko godina postavila je dodatne zahtjeve na infrastrukturu, što zahtijeva značajna ulaganja.
Vlada je obrazložila da je poskupljenje struje bilo nužno kako bi se izbjegla ponovna finansijska kriza u HEP-u, poput one iz 2022. godine, koja je zahtijevala dokapitalizaciju i dodatno zaduživanje. Uz ograničenje poskupljenja, procjenjuje se da će domaćinstvo s potrošnjom od 3.000 kWh godišnje umjesto tržišne cijene od 584 eura sada plaćati 482 eura.
Ovo novo povećanje dodatno opterećuje budžet građana, ali je, prema tvrdnjama HEP-a i Vlade, ključni korak ka stabilizaciji elektroenergetskog sistema i prilagodbi potrebama savremenog tržišta.