Kriminal

Novi izvještaj o transportu droge: Krijumčari u BiH nisu dizali cijene, sve manje droge ostavljaju za lokalno tržište

Novi izvještaj Globalne inicjative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC) procjenjuje novonastale trendove u tokovima droga koje iz azijskih zemalja dolaze u jadranske luke. U izvještaju se na nekoliko mjesta pominje i Bosna i Hercegovina.

Kako bi prikupili informacije o kretanju droge i njihovoj cijeni na maloprodajnom i velikoprodajnopm tržištu, autori istraživanja razgovarali su sa pripadnicima međunarodnih agencija, carinskih agencija, nacionalnim jedinicama policije za borbu protiv droge, graničnim policajcima, novinarima, zdravstvenim radnicima, nevladinim organizacijama i ljudima koji konzumiraju drogu.

Područje podijeljeno na dva dijela

U izvještaju se navodi kako postoje naznake povećanog uzgoja kanabisa u zemljama jugoistočne Evrope kao što su Albanija, Kosovo, Srbija, ali i Bosna i Hercegovina.

Raniji izvještaji GI-TOC procijenili su da cijena kilograma kanabisa uzgojenog na našim prostorima povećava vrijednost za 200 do 300 eura prilikom svake pređene granice. Maloprodajna cijena, također, raste na sličan način.

Gram kanabisa koji se uzgaja na zapadnom Balkanu i ulazi u Rumuniju iz Srbije se prodaje za između 7 i 9 eura, ili 30 do 40 posto više od prosječne cijene u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji.

U Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji i Srbije, cijena heroina u tranzitu ka Zapadnoj Evropi je ostala ista u 2022. godini. Sve manje količine droge ostalo je za lokalno tržište, gdje se cijena grama heroina kreće između 30 i 40 eura.

Heroin teče sjevernom i balkanskom rutom, 2019. – 2022. / Foto: globalinitiative.net

Nakon provedene analize autori tvrde da se naša regija može podijeliti u dva glavne podpodručja, s Albanijom, Kosovom i Crnom Gorom s jedne, te Bosnom i Hercegovinom, Bugarskom, Sjevernom Makedonijom, Rumunijom i Srbijom s druge strane.

U Albaniji, na Kosovu i u Crnoj Gori maloprodajne cijene ostale su iste između 2020. i 2022., od 17 do 20 eura za tabletu amfetamina i 10–15 eura za tabletu MDMA. Čini se da korištenje MDMA u posljednje vrijeme raste, posebno tokom ljetnih mjeseci kada ima više turista ili ljudi iz dijaspore u zapadnoj Evropi – ‘koja sa sobom donosi svoje navike o drogama’ – ili na mjestima gdje se turisti okupljaju, poput obalnih područja ili na muzičkim festivalima.

Slično tome, vlasti su primijetile porast u otkrivanju LSD-a u Albaniji tokom turističke sezone. Ova droga će se vjerovatno proizvoditi na zapadu Evrope, budući da lokalni trgovci navodno nemaju stručnost za njegovu proizvodnju.

ATS čini najveći dio tržišta sintetičkih droga

Drugačija je situacija u Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji, Rumuniji i Srbiji.

Ali svi intervjuirani stručnjaci potvrdili su da, zbog dobro uspostavljene mreže trgovine, kao i potražnje, tržište nije bilo direktno pogođeno ratom u Ukrajini.

Rute krijumčarenja amfetamina i metamfetamina u istočnoj i jugoistočnoj Evropi, 2020.–2022.

U Bugarskoj su metamfetamini (u prahu) – poznati kao „pico” – uobičajeni i prodaju se na malo od 30 do 35 eura po gramu – dok je u kristalnom obliku maloprodajna cijena 20–25 € za 0,8–1 gram. Obje cijene ostale su stabilne tokom razdoblja 2020. – 2022.

Proizvodnja amfetamina također je prisutna u Bugarskoj i Rumuniji, ali vlasti su zaplijenile malo tvari tokom posljednje dvije godine, s izuzetkom područja blizu Srbije i Sjeverne Makedonije. Ovdje ATS čini najveći dio tržišta sintetičkih droga proizvedenih lokalno, kao u Bosni i Hercegovini.