Ruski zastupnik pozvao je na ukidanje nezavisnosti Litvanije, podnoseći nacrt zakona u kojem se tvrdi da je baltička republika ilegalno napustila Sovjetski Savez prije više od tri desetljeća.
Predloženi zakon je u srijedu Ruskom donjem domu, Dumi, podnio Jevgenij Fjodorov, član vladajuće stranke Jedinstvena Rusija.
U martu 1990. Litva je postala prva republika koja je objavila da namjerava obnoviti svoju nezavisnost od raspadajućeg SSSR-a, pod čijom je kontrolom bila pet decenija nakon što ju je sovjetska vojska okupirala 1940. godine.
Sovjetske vlasti su u početku pokušale zaustaviti taj potez, zahtijevajući njegovo otkazivanje i nametanjem ekonomske blokade zemlji. Uslijedili su masovni protesti i sovjetska vojska je izvršila invaziju na glavni grad Vilnius.
Državno vijeće SSSR-a, kojim je predsjedao njegov posljednji predsjednik Mihail Gorbačov, na kraju je usvojilo dekret o nezavisnosti Litvanije 6. septembra 1991., do kada je novi status baltičke republike već priznalo 50 zemalja,piše Newswek.
No, Fjodorov je rekao da je ovaj dekret "nezakonit" jer ga je usvojilo "neustavno tijelo", što je u suprotnosti s ustavom SSSR-a.
Rekao je da je prema članku 67.1 ruskog ustava Ruska Federacija pravni sljednik SSSR-a na njenom teritoriju. Stoga je, po njegovom mišljenju, to značilo da je priznanje nezavisnosti Litve koje je preuzelo Državno vijeće SSSR-a podložno otkazivanju.
U obrazloženju zakona također je rekao da "nije bilo referenduma o odcjepljenju" Litve od SSSR-a i "nije uspostavljeno prelazno razdoblje za razmatranje svih spornih pitanja".
"Samo još jedan dan u Državnoj dumi… Zastupnik Jedinstvene Rusije Jevgenij Fjodorov podnio je prijedlog zakona o opozivanju priznanja nezavisnosti Litvanije", napisao je na Twitteru posmatrač situacije u Rusiji Francis Scarr iz BBC Monitoringa.
"Fjodorovljevi stavovi su ekstremni čak i prema standardima ruskih zastupnika, tako da ne očekujem da će ovo nikamo otići", dodao je Scarr.
Međutim, Fjodorovljev nacrt zakona dolazi u osjetljivom trenutku za baltičke države, koje su na čelu pomoći NATO-a za ukrajinske ratne napore protiv Rusije i zabrinute su za buduće namjere predsjednika Vladimira Putina.
U martu je bivši visoki ruski oficir Igor Korotčenko na državnom televizijskom kanalu Rusija-1 iznio mogućnost da će Moskva zauzeti baltičke države kao odgovor na ulogu NATO-a u Ukrajini.
Just another day in the State Duma... United Russia MP Yevgeny Fyodorov has tabled a bill to revoke recognition of Lithuania's independence
— Francis Scarr (@francis_scarr) June 8, 2022
(Fyodorov's views are extreme even by the standards of Russian lawmakers, so I don't expect this to go anywhere)https://t.co/WXjk59dRZv
Litvanija ne dijeli granicu s Rusijom, ali je zajedno sa svojim baltičkim susjedima bila poprište savezničkih vježbi za pripremu za bilo kakvu rusku agresiju. Prošlog mjeseca, građani Litvanije prikupili su gotovo 5 miliona dolara za kupovinu naprednog vojnog drona za Ukrajinu.
U junu 2015. Fjodorov je tvrdio da je rusko priznanje nezavisnosti baltičkih država bilo nezakonito i potaknuo je istragu o tom pitanju od strane ruskog državnog tužitelja.
Tadašnji ministar vanjskih poslova Litve Linas Linkevicius opisao je istragu u Moskvi koja dovodi u pitanje legitimnost njegove zemlje kao "apsurdnu provokaciju".