Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo organiziralo je, u saradnji sa Misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovin, prezentaciju Pravilnika o superviziji ustanova socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo, za direktore i zaposlene tih ustanova. Cilj je unapređenja uvjeta rada socijalnih radnika.
Savjetnica za ljudska prava pri Misiji OSCE-a Maria Caterina Ghobert ukazala je na značaj Pravilnika i rekla da uvodi u praksu sistemsku podršku socijalnim radnicima te doprinosi razvijanju timskog rada. Time se umanjuje rizik od preopterećenja radnim zadacima i socijalnim radnicima pomaže u prevladavanju izazova na radnom mjestu.
"Budući da socijalni radnici pružaju neophodnu podršku osobama u stanju potrebe, važno je da i oni dobiju podršku koja im je potrebna", kazala je.
Supervizija u ustanovama socijalne zaštite predstavlja ključni mehanizam podrške stručnim radnicima, omogućavajući im stručno vođenje, razmjenu iskustava i profesionalni razvoj. Nije kontrolni mehanizam, već alat koji unaprjeđuje kvalitet rada, olakšava suočavanje sa izazovima i jača saradnju među kolegama.
Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice u Vladi KS Enda Pavić-Pečenković kaže da je, donošenjem novog pravilnika o superviziji u Kantonu Sarajevo 2024. godine, proces supervizije konačno pokrenut, omogućavajući ustanovama da biraju supervizore prema svojim specifičnim potrebama.
"To je jasan pokazatelj kako Ministarstvo unapređuje sistem socijalne zaštite, pružajući stručnim radnicima podršku koja direktno doprinosi kvalitetnijoj brizi za korisnike sistema - izjavila je ministrica Pavić-Pečenković. Dodaje da će Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS pratiti implementaciju Pravilnika odnosno realizacije supervizije u ustanovama socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo", saopćila je Misija OSCE u BiH.