Vijesti

Novo Sarajevo: Ime Ivice Osima zloupotrijebljeno za politički obračun i populizam!

Ovo bi moralo biti posljednji put da se ime Ivice Osima pominje u kontekstu političko-profiterskog manipuliranja javnošću kako je to na jučerašnjoj sjednici nametnuo nezavisni vijećnik u Općinskom vijeću Novog Sarajeva – Srđan Srdić. Dakle, ne postoji niko, niti u OV NS, niti među građanima ko bi bio protiv izražavanja počasti Osimu davanjem imena ulice, stadiona, dvorane... po njemu, jer je Osim moralna gromada te sportska i urbana ikona Sarajeva. Baš zato on ne smije biti predmet ničijeg populizma. Zato je neohodno rasvijetliti pozadinu političkog prepucavanja između Srdića i vijećnika „Četvorke“ u Novom Sarajevu. Vidjeće se da je Osimovo ime bezobrazno zloupotrijebljeno za politički obračun vijećnika izbačenog iz NiP-a zbog izbornih manipulacija. A ni to nije sve pa će u narednim danima na testu biti i načelnik dr. Hasan Tanović...

Zašto je Srdić namjerno kršio proceduru?

Suština odbijanja njegove inicijative, da se Zvornička preimenuje u Ulicu Ivice Osima, u Općinskom vijeću jeste Srdićevo kršenje procedure. Kako su nam objasnili u općinskim službama, da bi se promijenio naziv ulice tu inicijativu prema zakonu treba pokrenuti mjesna zajednica gdje se ulica nalazi. To potom prođe komisiju koja je nadležna, a tek onda se taj stav upućuje Općinskom vijeću koje daje saglasnost. Sve to zatim ide na adresu nadležne komisije Skupštine KS za te poslove. Neosporno je da bi u redovnoj proceduri svi digli ruku za takav prijedlog.

Prvo ključno pitanje – zašto je Srdić svjesno kršio procedure koje dobro poznaje (?), budući da je već drugi mandat vijećnik u Novom Sarajevu i Gradskom vijeću (naravno i sa duplim paušalom i brojnim drugim benefitima proisteklim od „igranja“ za SDA). Na samoj sjednici održanoj 4.marta iz stručne općinske službe pojasnili su da je izjašnjavanje bez procedure u suprotnosti sa Statutom i Poslovnikom i da se njime krše zakoni, ali je Srdić i dalje insistirao da se vijećnici o inicijativi izjasne. (A da ne govorimo o tome kako uopće nije pitao šta o tome misli porodica Osim i sam Ivica, to smo provjerili.)

Odgovor je jednostavan – Srdić je od ranije u konfliktu sa vijećnicima NiP-a pa je ovdje pokušao lukavo da ih navuče na tanak led. Pa predlaže za javnost atraktivnu inicijativu vezanu za Osima, a zna da će OV to odbiti iz proceduralnih razloga. No, kako građane uglavnom ne zanimaju procedure, razvila se internet euforija o tome ko je „za“ ulicu po Osimu, a ko „protiv“. Time je Srdić nastojao pridobiti javnost na svoju stranu, a bivše stranačke kolege predstaviti kao protivnike lika i djela Ivice Osima. Zašto?

Konflikt traje od dana izbora 15.11.2020. kada je na jednom biračkom mjestu na Grbavici uhvaćena osoba koja slika svoj glasački listić. Intervenirao je MUP, osoba je izjavila da je „slikala da pokaže Srdiću radi plaćanja“. Slučaj je proslijeđen Tužilaštvu KS, koje dosad na naše upite nije odgovorilo da li je prijava riješena. NiP je ekspresno izbacio Srdića i ogradio se od njega te je ovaj postao nezavisni vijećnik.

Nije to ništa novo u Srdićevoj profit-politici. U prethodnom mandatu je kao vijećnik DF-a, a u korist SDA, glasao protiv naziva sportske dvorane po Goranu Čengiću (!) nakon čega ga je DF izbacio iz članstva. Dizanje ruke za Koldžine i Skakine planove obilato je naplatio pa je u Općini Novo Sarajevo zaposlio suprugu, a sam je zajahao na budžet dobivši posao u JP „Sarajevo“ tj. u Skakinom projektu trebevićke žičare. Dakle, budžetske plate + dupli paušali + komisije... Eto, toliko o narodnom tribunu i borcu za interese građana Srđanu Srdiću.

Načelnik Tanović na testu

Vijećniči konflikti u Novom Sarajevu na relaciji Srdić protiv ostalih nastavili su se u vrijeme izbora vijećnika za Gradsko vijeće (januar – februar) koji bi uskoro trebali glasati za izbor gradonačelnika Sarajeva. Taj period bio je u javnosti opterećen informacija o malverzacijama da se (opet) vode zakulisne igre i vrše pritisci koji bi trebali rezultirati „završavanju“ podrške drugom kandidatu za gradonačelika, a ne Bogiću Bogićeviću.
Tada je Novo Sarajevo tri puta odgađalo izbor svojih vijećnika, a akter birokratske blokade izbora ponovo je Srdić. On je, podsjetimo, CIK-u dostavio žalbu na vlastitu izbornu listu (!?) pa se čekao odgovor CIK-a. CIK mu je odbio žalbu pa se zatim žalio Sudu BiH te se čekao i odgovor državnog Suda. A kad je i Sud BiH u rekordnom roku odbio žalbu, onda je Srdićeva supruga, kao službenica Općine zadržala taj dopis još 4-5 dana (!), bez kojeg se nije mogao održati izbor vijećnika te se i sjednica OV odgađala. Tih dana nikom nije bilo jasno gdje je zapeo dokument, dok se nije razotkrilo da ga je zaprimila baš službenica Srdić!

Faksimili dokumenta Suda BiH
Faksimil dokumenta sa Suda BiH
Potpisana dostavnica
Potpisana dostavnica

U vijećničkim krugovima to je protumačeno kao kupovanje vremena za aktuelnu, Skakinu, garnituru da pokuša „završiti“ još koju ruku za njegov reizbor. To je izgleda propalo, ali ova manipulacija službenice Srdić sa dokumentom Suda BiH nije zaboravljena. Naime, na sjednici OV koja je prošla u znaku „za i protiv Osima“ vijećnik Emir Rustempašić (NiP) postavio je vijećničko pitanje upravo o tom slučaju.
„Nakon što smo imali situaciju da je jedan od vijećnika uputio žalbu Centralnoj izbornoj komisiji na listu vijećnika za izbor u Gradsko vijeće, i time usporio sam proces izbora, u pojedinim medijima su se pojavili tekstovi da je dodatno otežan i usporen proces izbora skrivanjem dokumenta koji je stigao na adresu Općine Novo Sarajevo, od strane Suda, u kojem se navodi da je žalba neosnovana, što izaziva sumnju da je počinjeno kršenje zakona i propisa. Postavljam vjećnička pitanja: Da li su nadležne službe Općine prijavile pomenuti slučaj nadležnim istražnim organima u KS? Da li su nadležne službe sprovele internu istragu? Da li će akteri pomenutog djela, ukoliko je došlo do kršenja zakona biti sankcionisani“.

Faksimil: vijećničko pitanje Emira Rustempašića

Osim na političke i zakonske aspekte slučaja, Rustempašić se referirao i na ekonomske pa nastavlja sa upitima:

„Dodatno me zanima, s obzirom da je došlo do usporavanja procesa, održana je još jedna dodatna sjednica Općinskog vijeća Općine Novo Sarajevo, te se samim tim kasnilo i sa imenovanjem vijećnika u Gradskom vijeću, da li je to prouzrokovalo dodatne troškove u Općini Novo Sarajevo, a i u Gradskoj upravi Sarajevo, koji se plaćaju iz budžeta, tačnije na teret građana? Ako su prouzrokovani dodatni troškovi, o kojem iznosu se radi? Koji iznos su morali da plate stanovnici naše općine, a i ovog grada, u ovim teškim vremenima, zbog neosnovane žalbe vijećnika?“

Sva ova pitanja idu ka definiranju činjenica i posljedica političkih manipulacija unutar Općinskog vijeća Novog Sarajeva. Bit će to i svojevrstan test za novog načelnika dr. Hasana Tanovića i provjera da li je spreman da se odlučno suprotstavi negativnim birokratskim manirima, samovolji, ličnim interesima i korupciji koji su očigledno pustila korijenje u dugim mandatima Nedžada Koldže. Na odgovore općinskih službi se još čeka, ali će biti zanimljiv i lični i načelnički stav dr. Hasana Tanovića o svemu ovome.