Na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) danas se raspravlja o Nacrtu zakona kojim se predviđa osnivanje VSTV-a RS.
Bitno je napomenuti da je zakon ovaj neustavan, jer prenosi nadležnost sa državnog na entitetski nivo, a to je moguće učiniti samo u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (BiH).
Ovo je izazvalo burne reakcije, a Senad Bratić, poslanik SDA kazao je da pokušaj jednostranog vraćanja nadležosti na entitetski nivo nije ništa nego napad na ustavno-pravni poredak države, i ta aktivnost ima elemenata državnog udara.
Kako su pojasnili na sjednici zadatak VSTS RS bi bio imenovanje sudija i tužilaca na teritoriji tog bh. entiteta. Zakonom se uređuje rad VSTS, organizacija, nadležnosti, ovlaštenja, uslovi i mandat za vršenje sudijske i tužilačke funkcije.
"Ustavom je bilo predviđeno da ovu nadležnost ima entitet, ali je prenesena na BiH sporazumom RS i Federacije BiH. Žao mi je što mora da upozorava na ovakvo djelovanje, jer ono može da stvori pravni haos i anarhiju, ne samo u RS nego i u drugom entitetu", kazao je Bratić.
Između ostalog, naveo je kako je pozvao nadležne institucije, kao i Kancelariju visokog predstavnika (OHR) u BiH da reaguje.
U toku rasprave, za riječ se javio i Igor Crnadak iz PDP-a koji kazao ako se radi o tako važnom zakonu, gdje su u skupštinskoj sali član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik ili predsjednica RS, Željka Cvijanović.
"Ušli ste u ovo grlom u jagode, bez ikakvog šireg plana. Zakon stupa godinu dana nakon usvajanja, a dok se sve proceduralno ne završi – negdje sredinom 2025. u idealnim uslovima bi ovo Vijeće možda počelo da radi", naveo je Crnadak.
Dodao je kako su Evropska komisija i Sjedinjene Američke Države su osudile ovaj Nacrt zakona.
Šef Kluba poslanika vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Igor Žunić, izjavio je da je NSRS 2004. godine dala, kako kaže, uslovnu saglasnost za formiranje VSTS BiH.
"Narodna skupština je tražila da se kroz zakon ugrade rješenja koja će institucionalno i suštinski sačuvati uticaj entiteta što podrazumjeva formiranje podsavjeta sa jasno definisanom ulogom i procedurom njenog rada u odnosu VSTS BiH, ali nije ispunjeno", istakao je Žunić.
Podsjetimo, visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt je govoreći o nacrtu zakona, poručio da će o ovom pitanju i njegovim posljedicama razgovarati sa ambasadorima Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC).
Podsjetio je da su država BiH i oba entiteta u martu 2004. godine donijeli jednoglasnu odluku o uspostavi jedinstvenog VSTS-a za BiH.