sarajevo

NUBBiH na Sajmu knjige predstavio tri nacionalne bh. bibliografije

U okviru XXXV internacionalnog sarajevskog sajma knjiga, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine promovisala je tri nacionalne bosanskohercegovačke bibliografije koje su objavljene u 2023. godini. To su "Bosanskohercegovačka bibliografija monografskih publikacija. 2017“, "Bosanskohercegovačka bibliografija serijskih publikacija. 2006“ i "Bosanskohercegovačka bibliografija serijskih publikacija. 2007”.

Promotori su bili Ismet Ovčina, direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, Dženana Tuzlak, rukovodilac Odjela bibliografije i Dragana Bogdanović, bibliograf za serijske publikacije.

Glavni i odgovorni urednik svih izdanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine je Ismet Ovčina ukazao je na rad bibliografa u Odjeljenju bibliografije NUB-a BiH, kazavši da “nacionalna bibliografija nije samo popis knjiga, članaka i časopisa, već i arhiva našeg intelektualnog naslijeđa, ključni resurs koji obogaćuje obrazovanje i predstavlja neiscrpnu riznicu znanja.”

Dženana Tuzlak koja je izradila "Bosanskohercegovačku bibliografiju monografskih publikacija za 2017” podsjetila je na zakonsku obavezu Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH da izrađuje nacionalnu bibliografiju BiH, o čemu svjedoči i Uredba Narodne biblioteke BiH iz oktobra 1945. godine koja je odredila njen karakter, zadatke i organizaciju.

"'Bosanskohercegovačka bibliografija monografskih publikacija za 2017. godinu' sadrži 1.645 bibliografskih zapisa za knjige iz svih oblasti ljudskog znanja i umjetnosti. U Bibliografiju je uvršteno i 25 bibliografskih zapisa za elektronske knjige. Posljednjih godina zabilježen je porast broja knjiga na temu ljudskih prava, rodne ravnopravnosti, menadžmenta, bosanskog jezika i historije BiH. Objavljeno je devet knjiga koje dokumentuju genocid u Srebrenici 1995. godine", kazala je Tuzlak.

Dragana Bogdanović je navela podatak da se Bosanskohercegovačka bibliografija serijskih publikacija kao tekuća nacionalna bibliografija izrađuje u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH od 1977. godine. Ona je u okviru sistema COBISS.BH, u inicijalnoj podbazi BIBSER izradila "Bosanskohercegovačku bibliografiju serijskih publikacija. 2006“ i "Bosanskohercegovačku bibliografiju serijskih publikacija. 2007” u koje su uvršteni bh. časopisi, revije, godišnjaci, dnevni listovi, monografske serije i izvještaji sa naznačenom oznakom periodičnosti.

Bogdanović je precizirala da Bibliografija serijskih publikacija za 2006. godinu sadrži 301 bibliografski zapis za serijske publikacije u štampanom i elektronskom obliku, dok je za 2007. godinu obuhvaćeno 386 bibliografskih zapisa serijskih publikacija u štampanom i elektronskom obliku.

Analizom obje bibliografije serijskih publikacija dolazi se do podatka da se u Bosni i Hercegovini na godišnjem nivou izda više od 300 naslova serijskih publikacija. Više od 30 posto serijskih publikacija ima i elektronski dokument, saopćeno je iz NUB BiH.