Ukrajinska nuklearna elektrana Zaporožje, okupirana od strane ruskih snaga od prvih dana rata, mogla bi biti obnovljena i zaštićena američkim vlasništvom - barem prema Amerikancima.
Ali nejasno je kako bi operacija funkcionirala u praksi, kažu stručnjaci, pogotovo jer je postrojenje na prvoj liniji, na teritoriji pod kontrolom Rusije.
Kao dio tekućih pregovora o djelomičnom prekidu vatre, američki predsjednik Donald Trump i njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenskij "razgovarali su o opskrbi električnom energijom i nuklearnim elektranama Ukrajine" tokom telefonskog razgovora u srijedu, prema američkim izvorima, piše CNN.
"(Trump) je rekao da bi Sjedinjene Države mogle biti od velike pomoći u upravljanju tim postrojenjima sa svojom ekspertizom u struji i komunalnim uslugama. Američko vlasništvo nad tim postrojenjima bila bi najbolja zaštita za tu infrastrukturu i podrška ukrajinskoj energetskoj infrastrukturi", navodi se.
Trump's apparent willingness to accept the current front lines - including Russia's illegal occupation of the Zaporizhzhia nuclear power plant - is nothing short of appeasement dressed up as pragmatism. Recognizing the seizure of key infrastructure like Zaporizhzhia will not… pic.twitter.com/8bIUeRctsS
— Jim Chimirie 🇬🇧🇮🇱 (@JChimirie66677) March 18, 2025
Zelenskij je u četvrtak osporio taj dio, rekavši: "U smislu vlasništva, definitivno nismo o tome razgovarali s predsjednikom Trumpom." Zelenskij je naglasio da “sva nuklearna energija pripada (ukrajinskoj) državi, uključujući privremeno okupiranu regiju Zaporožje”.
Ulaganje ili vlasništvo
Zelenskij je dan ranije rekao da je Ukrajina spremna razmotriti mogućnost američkog ulaganja u obnovu i modernizaciju Zaporožja. Tokom konferencije za novinare nakon razgovora s Trumpom, Zelenskij je rekao da su razgovarali samo o okupiranoj elektrani Zaporožje, a ne o široj ukrajinskoj nuklearnoj elektrani.
"Vjerujem da stanica neće raditi pod okupacijom. Vjerujem da se postaja može vratiti u rad", rekao je Zelenskij, također upozoravajući da će proces trajati procijenjene dvije godine ili više.
Prije ruske invazije punog obima 2022., elektrana Zaporožje opskrbljivala je otprilike 20% energije Ukrajine, sa šest reaktora, što ju je činilo najvećom nuklearnom elektranom u Evropi. Ukrajinsko osoblje ostaje u tvornici pod ruskom okupacijom, a u jednom je trenutku osoblje bilo prisiljeno raditi na "nišanu".
Ali elektrana je sada isključena iz mreže, a električna infrastruktura potrebna za siguran rad elektrane oštećena je napadima dronova i čestim granatiranjem. Rusija je također uništila obližnju branu Kakhovka, ispraznivši rezervoar koji je opskrbljivao vodom za hlađenje elektrane.
Svih šest reaktora je zatvoreno i postoji zabrinutost oko tekućeg održavanja elektrane, jer se eksplozije nastavljaju u blizini, prema UN-ovom timu za nuklearni nadzor na terenu.
⚛️🇺🇸🇺🇦 Zelensky confirmed US interest in Zaporizhzhia NPP
— The Ukrainian Review (@UkrReview) March 19, 2025
As President Zelensky told reporters at a Zoom briefing, during the negotiations, Trump asked whether the Ukrainian authorities understood that the US could restore the Zaporizhzhia NPP.
"I replied that yes, if there is… pic.twitter.com/DavdFuGtCc
Na pitanje o tome kako bi SAD potencijalno mogao upravljati ukrajinskom nuklearnom elektranom, ministar energetike Chris Wright rekao je za Fox News da ne vjeruje da će to zahtijevati američke trupe na terenu.
"Naravno, imamo golemu tehničku stručnost u Sjedinjenim Državama za upravljanje tim postrojenjima. Mislim da to ne zahtijeva čizme na terenu", rekao je Wright. "Ali prepustit ću vanjsku politiku predsjedniku Trumpu i (državnom sekretaru Marcu) Rubiu. Znam da neumorno rade, 'Kako ćemo donijeti mir Ukrajini?'
"Ali, ako je bilo korisno postići taj cilj - jesu li SAD pokrenule nuklearne elektrane u Ukrajini? Nema problema. Možemo to učiniti", dodao je Wright.
No stručnjaci se pitaju koliko bi ideja koju je iznijela Trumpova administracija bila izvediva.
Za siguran rad postrojenja bila bi potrebna sigurna, stalna opskrba električnom energijom kako bi se izbjeglo topljenje reaktora, kao i ponovno uspostavljanje dovoljnih zaliha vode za hlađenje postrojenja.
"Prva riječ o poslu bila bi definitivno utvrditi da ne može biti napada direktno na elektranu ili na prateću infrastrukturu - i izvore energije i vode - i to bi moralo biti čvrsto", rekao je Edwin Lyman, direktor sigurnosti nuklearne energije pri Uniji zabrinutih naučnika. "Do sada je takva vrsta sporazuma bila nedostižna, jer se granatiranje događa svakodnevno u blizini reaktora."
Kijev je okrivio ruske snage za uništavanje brane Kakhovka u junu 2023., pražnjenje rezervoara koji je opskrbljivao vodom za hlađenje nuklearne elektrane Zaporožje.
"Nema smisla pokušavati obnoviti elektranu i upravljati njome ako bi mogla biti ugrožena u trenutku", rekao je Lyman. "I ideja da bi vlasništvo SAD na neki način više odvraćalo Rusiju od napada na elektranu nego sada, kada sami Rusi kontroliraju elektranu, to također nema smisla."
Ideja američke operacije "pokreće puno logističkih, tehničkih i praktičnih pitanja koja su vrlo nejasna", rekao je Lyman, uključujući pitanje odgovornosti SAD za bilo kakvu nesreću u postrojenju. "S vlasništvom ili statusom operatera dolazi i odgovornost."
Nuklearni stručnjaci također su istaknuli da SAD nema nijednu nuklearnu elektranu koja koristi istu klasu tehnologije kao Zaporožje, a to je sovjetski "vodno-vodni energetski reaktor" (skraćeno "VVER" na ruskom).
⚡️ Sans l'Ukraine, l'existence de la centrale nucléaire de Zaporizhzhia est impossible, a déclaré M. Zelensky.
— LoveUkraine Charles Rume 🇱🇺🇺🇦 (@CharlesRume) March 14, 2025
Le président a déclaré qu'il faudrait des années, de l'argent et des spécialistes pour restaurer la centrale. Il a souligné que la centrale ne pourrait pas
1/2 pic.twitter.com/gYXqlhkSiV
"To su različite tehnologije", rekla je Elena Sokova, direktorica Bečkog centra za razoružanje i neširenje, dodajući da postoje strogi zahtjevi za licenciranje za operatere postrojenja.
"SAD je napredna zemlja… ali biti spreman odmah preuzeti kontrolu nad nečim što je drugačijeg dizajna, što je dizajnirala druga država, i gdje nemate iskustva u upravljanju - ne mislim da je to dobro rješenje ili održiva opcija."
"Rekavši to, ako govorimo o dugom procesu, sigurna sam da bi se određene stvari mogle razraditi, posebno ako postoji dogovor… da većina ukrajinskog osoblja i operatera upravlja ovim reaktorima", dodala je Sokova.
Ukrajina želi ulogu u obnovi postrojenja
Zelenskij je u srijedu navečer naglasio da je sigurna obnova elektrane u interesu cijelog svijeta, a Ukrajina bi u tome trebala imati ulogu "jer je naša, i ovo je naša zemlja, ovo je naša stanica".
Ukrajinski predsjednik rekao je da povratak elektrane ne bi bio moguć bez kontrole područja na kojem se nalazi – grada Enerhodara – na rusko okupiranoj strani regije Zaporožje.
“Ako samo predate stanicu, a metar dalje od stanice, sve je zauzeto ili ima ruskog oružja, niko neće tako raditi”, rekao je Zelenskij novinarima, izražavajući zabrinutost da bi se elektrana mogla obnoviti američkim i ukrajinskim ulaganjima, samo da bi je Rusija kasnije ponovno oštetila ili uništila.
Dok se borbe nastavljaju duž prve crte bojišnice, užasna situacija u elektrani "ostaje nepromijenjena", napisao je prošlog mjeseca Andrian Prokip, direktor energetskog programa u Ukrajinskom institutu za budućnost.
"Još uvijek se ne održava na odgovarajući način i nastavlja služiti kao rusko skladište municije", rekao je Prokip, također viši saradnik u Wilson centru.