Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti, danas je obilježena 29. godišnjica masakra na mezarju Budakovići, u kojem je od eksplozije agresorske granate ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske iz pravca Trebevića ubijeno deset Sarajlija tokom dženaze sugrađanki Fadili Karšić.
Tada je lakše i teže ranjeno još troje građana.
Ubijeni su: Edhem Borovina, Salko Bradić, Osman Curić, Asim Džaferović, Amir Džanko, Asim Konaković, Sejdalija Kurtić, Kasim Pintol, Smail Sarač i Began Sarajkić.
Delegaciju Kantona Sarajevo, tokom današnjeg obilježavnja 29. godišnjice je predvodio ministar finansija Davor Čičić koji je odao počast nevinim žrtvama i položio cvijeće na mjesto masakra, prenosi Služba za protokol i press Kantona Sarajevo.
Na mjesto masakra cvijeće su položile i porodice ubijenih, predstavnici Unije civilnih žrtava rata KS, delegacije Grada Sarajeva i Općine Stari Grad.
"Na današnji dan 1993. godine, s agresorskih položaja Vojske RS iz pravca Trebevića ispaljena je minobacačka granata koja je pala na ovo mjesto za vrijeme dženaze Fadile Karšić i usmrtila deset, a teže i lakše ranila tri naša sugrađanina. Porodica, prijatelji i komšije su došli na dženazu Fadili Karšić koja je takođe od granate stradala dan ranije u Briješću. Stoga bih najprije želio pozdraviti njihove porodice te sve ostale koji su došli danas da zajedno s nama odaju počast nevinim žrtvama. Danas, i nakon 29 godina, prisjećamo se ovih žrtava i govorimo o njima jer je to jako važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego posebno zbog budućnosti, potrebno je stalno govoriti o tome kako se takav gnusan čin ne bi ponovio ni ovdje niti nigdje na svijetu. No bez obzira na prošlost, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije. A da bi to bilo tako, pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih strašnih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo, moraju biti adekvatno kažnjeni - rekao je ministar Čičić.
Za zločine počinjene u Sarajevu, Međunarodni sud u Hagu je osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS na maksimalnu kaznu, doživotni zatvor.
Dragomira Miloševića, koji je naslijedio Galića, a nastavio je zločine nad Sarajlijama, sud je osudio na 33 godine.
Kazna doživotnog zatvora je potvrđena i Ratku Mladiću, komandantu Glavnog štaba Vojske RS. On je između ostalog osuđen i za udruženi zločinački poduhvat "koji je imao za cilj širenje terora među civilnim stanovništvom Sarajeva putem kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja".