Sport

Objašnjeno: Kako će nova FIFA pravila o posudbama spriječiti najbogatije klubove da “gomilaju” talente

Zloupotreba nogometnog tržišta međunarodnih posudbi bliži se kraju. Ili se barem tako nadaju u FIFA-i, čelnom upravljačkom tijelu svjetskognogometa. Nova pravila uskoro će ograničiti broj igrača koje svaki klub može poslati na posudbu, a do 2024.-2025. dopušteno je samo šest igrača.

FIFA-in jasan i nesakriven cilj je blokirati "gomilanje" talenata za financijsku i natjecateljsku dobit kluba. Takvo samoposlužno gomilanje zaliha, barem u teoriji, ovdje završava za elitu.

The Athletic analizira kako će nova pravila FIFA-e utjecati na klubove Premier lige.

Dakle, koja su nova pravila?

Jučer su najavljene značajne promjene, a niko veći od klubova ne smije posuditi šest igrača timovima u drugim zemljama do početka sezone 2024-25. Bit će značajnih izuzeća, s igračima mlađim od 21 godine i igračima koji su trenirani u klubu koji neće biti uključeni u ograničenje, ali ovo je FIFA-in pokušaj da zaustavi gomilanje igrača i vrati stvari nešto bliže "natjecateljskoj ravnoteži".

Prvo dolazi prelazno razdoblje. Od ovog ljeta nadalje, niti jedan klub neće smjeti poslati više od osam igrača na međunarodne posudbe prije nego što se broj smanji na sedam za 2023-24. Za manje od tri godine ograničenje će se smanjiti na šest takvih posudbi.

Odluku je prošle godine donio Odbor nogometnih dioničara FIFA-e, a sada će biti dostavljena sljedećem sastanku Vijeća FIFA-e, vjerojatno početkom marta, na ratifikaciju prije ljetnog prelaznog roka.

Ova nova pravila FIFA-e primjenjivat će se samo na međunarodne transfere, ali će svim savezima članicama biti rečeno da u sljedeće tri godine “implementiraju pravila za sistem posudbe koji je u skladu s načelima uspostavljenim na međunarodnoj razini”.

Od domaćih natjecanja, uključujući Premier ligu, bit će zatraženo da slijede isti do jula 2025. i uvedu vlastita ograničenja posudbe.

U nova pravila FIFA-e uključen je i zahtjev za pisanim sporazumom koji definira uvjete posudbe, uz uvođenje minimalnih i maksimalnih uvjeta posudbe (od jednog prelaznog roka do jedne godine). FIFA će također uvesti ograničenje koje neće dopustiti više od tri posudbe po sezoni, unutar i izvan bilo koja dva kluba.

Zašto je FIFA napravila ovu promjenu?

Sve ovo čini dio širih reformi sistema transfera — procesa koji je započeo 2017. FIFA želi osigurati da nova pravila budu „čvrsto usidrena na sljedeće ključne ciljeve: razvoj mladih igrača, promociju natjecateljske ravnoteže i sprečavanje gomilanja igrača ”.

FIFA, ukratko, ne želi vidjeti da elitni klubovi skupljaju velike momčadi za vlastite potrebe, a ponekad i na štetu razvoja igrača.

Moderan trend najvećih klubova koji okupljaju mlade talente, a zatim ih šalju na niz posudbi prije nego što ih konačno unovče prodajom za veliku zaradu, zabrinuo je globalno upravljačko tijelo igre. FIFA vjeruje da je ova praksa iskrivila tržište u korist najbogatijih klubova.

Kao moderator međunarodnog tržišta transfera, FIFA se umorila od takvog gomilanja igrača i također dijeli zabrinutost da bi se neki mladi mogli izgubiti u postojećem sistemu.

To ne znači da se FIFA protivi transferima na posudbu, pa stoga postoje izuzeća za mlađe od 21 godine i igrače školovane u klubu. Prihvaća se da privremeni potezi često mogu ubrzati razvoj i donijeti dobrobit svim uključenim stranama. Uključivanje mlađih od 21 godine u nova pravila bilo bi na njihovu nedvojbenu štetu.

Precizna definicija "ponikao u klubu" bit će definisana na nadolazećem sastanku Vijeća FIFA-e, ali se očekuje da će kategorija obuhvatiti igrače koji su u svom sadašnjem klubu proveli tri cijele sezone između 15 i 21 godine.

Domaći igrači i proizvodi nogometnih akademija klubova neće vidjeti da im put blokiraju nova pravila. FIFA je uvijek imala druge ciljeve na umu.

Je li ovo kraj Chelseajeve 'vojske na posudbi'?

Učinkovito, da. I Chelsea već dugo planira dolazak ovih ograničenja. Samo je pandemija spriječila FIFA-u da uvede ova pravila uoči prošle sezone, a klubovi poput Chelseaja, koji su nekoć bili poznati po svojim posuđenim igračima, dobili su dodatno vrijeme za promjenu smjera.

Takozvana "vojska na posudbi" poslana sa Stamford Bridgea uvelike je smanjena posljednjih godina. Za razliku od sezone 2018-19, kada je nevjerovatnh 49 igrača poslano na posudbu, u ovoj je broj pao na samo 21.

Dani potpisivanja igrača kao što su Mario Pašalić i Michael Hector, koji su zajedno otišli na devet posudbi, a da se nisu pojavili u prvom timu za Chelsea, završili su, a tržište posudbi sada se pretežno koristi za razvoj najboljih klupskih mladih, uključujući Conora Gallaghera, Billyja Gilmoura, Armanda Broje i Levija Colwilla.

Od starijih od 21 godine, koji se trenutno ne nalaze u Chelseaju, samo su Tiemoue Bakayoko, Baba Rahman i Emerson Palmieri pod ugovorom nakon 2023. 31-godišnji Danny Drinkwater, trenutno na posudbi u Championship Readingu , sigurno će napustiti Stamford Bridge kada mu ugovor istekne ovog ljeta.

Ponude bi također vjerovatno bile razmotrene za Michyja Batshuayija i Matta Miazgu na kraju njihovih trenutnih posudbi, s turskim Besiktasom i Alavesom u Španiji, kako bi dodatno oslobodili prostor u sljedećem prelaznom roku.

Hoće li i drugi elitni klubovi biti pogođeni?

Manchester City je, poput Chelseaja, stekao naviku slati mnoštvo posuđenih igrača iz svoje uspješne akademije, čak 36 ih je privremeno napustilo prvaka Premier lige ove sezone. Velika većina njih, međutim, ima 21 godinu i manje ili se kvalificira kao "ponikao u klubu".

Manchester United i Liverpool usvojili su različite strategije u korištenju sistema posudbe, s tim da igrači rjeđe šalju van kluba. United trenutno ima samo 13 igrača na posudbi, na primjer, a samo su trojica (Facundo Pellistri, Axel Tuanzebe i Andreas Pereira) poslana izvan Ujedinjenog Kraljevstva.

Arsenal bi trenutno bio blizu granice prema novim pravilima. Devet igrača trenutno je na posudbi u inozemnim klubovima, ali samo pet njih (Lucas Torreira, Runar Alex Runarsson, Pablo Mari, Konstantinos Mavropanos i Matteo Guendouzi) bi se uračunalo u nadolazeći limit. Ainsley Maitland-Niles, Reiss Nelson i Hector Bellerin bili bi izuzeti jer se kvalificiraju kao mladići Arsenala koji su ponikliu klubu. U međuvremenu bi William Saliba bio isključen zbog svojih godina jer tek u martu navršava 21. godinu.

Wovesi su možda klub Premier lige koji će vjerovatno najviše pogoditi FIFA-ine promjene koje se naziru. Imali su 21 igrača na posudbi tokom prve polovice ove sezone, uključujući 10 poslanih u inozemstvo.

Na tom popisu nalaze se italijanski napadač Patrick Cutrone, kojeg je Empoli posudio u Serie A na sezonu, i 22-godišnji portugalski lijevi bek Ruben Vinagre u Sportingu iz Lisabona.

Četiri igrača – Leo Bonatini, nedavno opozvani Toti Gomes, Leo Campana i Bendeguz Bolla – također su poslana u Grasshoppers, Wolvesov feeder klub u Švicarskoj, ali taj dogovor neće biti moguć sljedeće sezone zbog ograničenja koliko igrača bilo koji klub može posuditi drugom.

Nova pravila navode da "u bilo kojem trenutku tokom sezone klub može imati najviše tri profesionalca posuđena jednom klubu".

Dogovori s inozemnim klubovima, sve veći trend u Premier ligi tokom Brexita, i dalje će biti dopušteni, ali s novim ograničenjima.