Vijesti

Objavljen zatvorski pravilnik: Sve je precizno određeno, dužina brade i kose zna se u centimetar, kao i kada jedu povrće i voće

U Službenim novinama BiH objavljen je zanimljivi Pravilnik o kućnom redu zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine. Tačnije – Pravilnik o kućnom redu u zatvorima.

U ovodm dokumentu tako se nalazi ogroman broj zanimljivosti kojih se moraju pridržavati i zatvorenici ali i čuvari. Precizno su opisana pravila kojih se svi moraju pridržavati, od samog ulaska zatvorenika u zatvor.

Odmah na kupanje

“Neposredno po prijemu u Zavod osuđeni će se okupati i zadužiti s čistom odjećom, obućom, rublјem i postelјinom”, navodi se na početku.

Potom će se pregleda zatvorenik i upoređuje se njegov izgled s onim na ličnom dokumentu.

“Osuđeni koji prema ličnim dokumentima ima bradu i brkove odnosno bradu ili brkove, može iste zadržati tokom izdržavanja kazne, koji moraju biti uredno podšišani i ne mogu biti duži od 3 cm”, piše u Pravilniku, a dalje se regulira i parvo zatvorenika da pusti bradu ili brkove tokom izdražvanja kazne.

“Izuzetno, na obrazloženu molbu osuđenog upravnik Zavoda može odlučiti da osuđeni može pustiti bradu tokom izdržavanja kazne, ukoliko za to postoje vjerski ili zdravstveni razlozi, s tim da ne može biti duža od 3 cm”.

Što se tiče zdravstvenih razloga, kako se navodi, takve razloge utvrđuje ljekar Zavoda odnosno zatvorski doktor.

Slično je pravilo i za dužu kosu:

„Na obrazloženu molbu osuđenog koji prema ličnim dokumentima ima dužu kosu, upravnik Zavoda može odlučiti da osuđeni može zadržati dužu kosu tokom izdržavanja kazne, ukoliko za to postoje opravdani razlozi, s tim da ne može prijeći preko ramena“, navodi se u objavljenom Pravilniku.

Nakon toga, a u roku od 24 sata, kako se navodi, zatvorenik će ići na detaljan ljekarski pregled.

U nekoliko stavki opisan je i prostor u kojem zatvorenici treba da borave. Tako se navodi da prostorije moraju biti prozračene, čiste, zagrijane i dovoljno osvijetljene kako prirodnim tako i vještačkim svjetlom

„Lica koja borave u spavaonici za jedno lice imat će najmanje sedam kvadratnih metara prostora, a ona koja borave u zajedničkim spavaonicama imat će najmanje četiri kvadratna metra po licu i ne manje od deset kubnih metara po licu. Osuđenima se osigurava prostor za dnevni boravak koji ima tehničke uslove za korištenje radio i televizijskog aparata“.

U ćelijama, zatvorenička posteljina treba da se sastoji od jastuka, jastučnice, plahte i navlake za deku. Mijenjaju se dva puta mjesečno.

U Pravilniku se dalje opisuje kakva hrana treba da bude u zatvoru. Kako se navodi, zatvorenicima će se omogućiti tri obroka dnevno (doručak, ručak i večera) „koji se daju u pravilnim razmacima s odgovarajuće pripremljenom, posluženom i raznovrsnom hranom“.

„Najmanje dva puta sedmično osuđenom licu se osigurava svježe voće i povrće u skladu s godišnjim dobom i mogućnostima Zavoda“.

Što se tiče posjeta, one se mogu održati neradnim danima u trajanju od jednog sata. Osuđenik, kako se navodi, ima pravo da jednom u dva mjeseca boravi s bračnim partnerom, djecom ili drugim bliskim licem tri sata u posebnim prostorijama Zavoda.

Vrijeme ustajanja i vrijeme spavanja

Što se tiče dana u zatvoru on počinje u 7 sati ujutro i svaka druga aktivnost jasno propisana po satnicama.

„Ustajanje, lična higijena, spremanje prostorija, doručak i priprema za rad u okviru programa postupanja obavljaju se kao dnevne aktivnosti u periodu od 7.00 do 8.00 sati. Osuđeni ručak obavljaju u periodu od 13.00 do 15.00 sati, a večeru od 18.00 do 19.00 sati. Povečerje i spavanje traje od 23.00 do 7.00 sati. Na znak povečerja gasi se svjetlo“, navodi se u Pravilniku.

Isto tako, jasno je opisano kada i kako zatvorenik može gledati TV

„U zajedničkoj prostoriji nalazi se jedan TV prijemnik koji lica lišena slobode imaju pravo gledati tokom boravka u toj prostoriji, a ne mogu ga koristiti u vrijeme povečerja. Upravnik Zavoda ili lice koje on za to odredi može dozvoliti praćenje TV programa i poslije znaka povečerja.  Upravnik Zavoda ili lice koje on za to odredi može dozvoliti u posebno opravdanim slučajevima da se TV prijemnik instalira u sobu osuđenog lica, a u okviru pogodnosti. Osuđenom licu nije dozvoljeno koristiti lični TV prijemnik niti bilo koji drugi aparat za prenošenje i distribuciju zvuka i slike (tranzistor, kamera, videorekorder, play station i sl.)“, navodi se između ostalog u Pravilniku.