femicid

Objavljeni šokantni podaci: U prvih šest mjeseci ove godine u BiH ubijeno sedam žena

Najnoviji podaci o femicidu su alarmantni - svakih deset minuta u svijetu jedna žena postane žrtva ubojstva koje počini njen intimni partner ili drugi član porodice. Prema medijskim izvještajima, u prvih šest mjeseci ove godine u BiH je ubijeno sedam žena, istakuto je u Mostaru na jučerašnioj panel diskusija pod nazivom "Različiti oblici nasilja: Od uznemiravanja u javnom prostoru do femicida".

Ovi poražavajući brojevi razlog su fokusa ovogodišnje kampanje na prevenciju rodno motiviranih ubistava žena i djevojaka, istaknuto je tokom panel diskusije.

Učesnici panela istaknuli su važnost zajedničkog i strateškog djelovanja različitih nivoa vlasti i civilnog sektora kako bi nasilje nad ženama bilo adekvatno procesuirano i spriječila se njegova najekstremnija manifestacija – ubistva žene.

Također, istaknuta je i važnost kreiranja sigurnih gradova i prostora u kojima žene, djevojke i djevojčice mogu živjeti i kretati se bez straha od nasilja.

"Kampanja '16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja' je globalna kampanja i odvija se širom svijeta, a njezin cilj je eliminirati nasilje na odgovarajući način odgovoriti na nasilje protiv žena i djevojčica, te zahtijevati nultu toleranciju na nasilje protiv žena i djevojčica", kazala je predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop.

Dodala je kako je nasilje protiv žena i djevojčica najteži oblik kršenja ljudskih prava te kako su se ove godine fokusirali na femicid kao najteži oblik nasilja protiv žena i djevojčica.

"Prema podacima kojim raspolaže organizacija UN Women u svijetu svaki deset minuta jedna žena smrtno strada od ruku svog intimnog partnera ili člana obitelji. To su jako visoke brojke", naglasila je Bishop.

Inače, u svijetu jedna od dvije žene iskusi neki oblik nasilja, a ista takva statistika vrijedi i za BiH.

"Kako bi se to spriječilo potrebno je ojačati zakonodavstvo, raditi na sprječavanju pojave nasilja, te u većoj mjeri raditi s muškarcima i dječacima na ovim pitanjima. Organizacija UN Women je u potpunosti posvećena borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama i u tom smislu je spremna raditi s vlastima na jačanju zakonodavstvu. Također, i kroz različite obuke tužitelja, policije, organizacije civilnog društva koje pružaju veliku podršku žrtvama nasilja", kazala je ona.

Istaknula je kako je današnji događaj namijenjen podizanju svijesti i razgovoru s javnosti kako bi se postigla ta nulta tolerancija na nasilje protiv žena i djevojčica.

Panel diskusija u Mostaru organizirana je u saradnji s Gender Centrom Federacije BiH, mostarskim nevladinim organizacijama "Žena BiH" i "Dignitet", Misijom OESS-a u BiH i Ambasadom Italije u Sarajevu.

Stručni savjetnik Gender Centra F BiH Zlatan Hrnčić istaknuo je kako je najvažniji cjelokupan multisektorski odgovor na nasilje u kojem će svi uraditi svoj dio posla razumijevajući ulogu svih ostalih, jer ukoliko samo jedna karika u tom lancu izostane, imamo nepotpun odgovor koji može imati teške posljedice po samu žrtvu nasilja.

"Ovdje se ne smije niko posebno izdvajati, niti tretirati kao najvažniji. Bitna je reakcija društvene zajednice, koja ne smije okrenuti glavu, kao i reakcija svake od institucija i organizacija nakon prijave i njihova zajednička saradnja, kao i medijska vidljivost uspješnih priča", poručio je Hrnčić.

Prema podacima sigurnih kuća u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, SOS linije su prošle godine primile najmanje 6.286 poziva, dok je samo do rujna ove godine taj broj dostigao 4.910 poziva.

"Kontinuirano pratimo od 2006. godine kretanje u ovoj oblast, ne možemo govoriti da je nasilja više ili manje. Nasilje postoji, imamo godišnje u cijeloj BiH oko tri i po hiljade prijava slučaja nasilja u porodici. Ono što se mijenja svjesnost građana o ovome problemu i reakcija građana i nadležnih institucija", rekao je Hrnčić.