raport otkriva

Objavljujemo detalje presude: Kantonalni sud stao na stranu Košarkaškog saveza BiH, Harun Mahmutović neće dobiti pola miliona KM!

Donosimo kompletnu drugostepenu presudu iz koje se jasno vidi čemu je sve bio izložen Košarkaški savez BiH i ko je u njemu i kako radio

Još u novembru prošle godine, Raport je ekskluzivno objavio vijest da je Kantonalni sud u Sarajevu “oborio” prvostepenu odluku Općinskog suda prema kojem je Košarkaški savez Bosne i Hercegovine bio dužan isplatiti svom bivšem generalnom sekretaru Harunu Mahmutoviću više od pola miliona maraka plus zatezne kamate!

Prvostepenom presudom iz aprila 2020. Mahmutoviću je odobrena ova vrtoglava cifra na osnovu člana 5. u ugovoru o radu prema kojem je on imao pravo na naknadu "u visini od 20 procenata od svakog sponzorskog ili donatorskog ugovora koji KSBiH realizira sa nekim od pravnih subjekata”.

Ključna tačka

Ovakva zaista nezapamćena odredba u ugovoru nekog sportskog radnika, koja je i prije sudskog spora bila predmet interesa javnosti (da neko ima pravo na 20% procenata od sponzorstava i donatorskih sredstava, a da se pri tome uopće ne definira šta on mora uraditi da bi zaslužio taj novac?), bila je i ključna tačka u odluci drugostepenog sudskog organa.

A o kakvoj se odredbi radi, najbolje ilustruje komentar Kantonalnog suda da “sporni član po obimu prava zaposlenika ima karakter ugovora o ortakluku, a ne ugovora o radu”.

Dodaje se da ovaj član ugovora, na osnovu kojeg je Mahmutović potraživao ovu sumu, nije u suprotnosti sa Zakonom o radu.

"Međutim, izvodeći zaključak da li je ništavna navedena odredba, potrebno je voditi računa i o načelu savjesnosti i poštenja, ekvivalentnosti, kao i o načelu zabrane zloupotrebe prava kojima bi se ugovorne strane trebale rukovoditi prilikom uređenja njihovih prava i obaveza.

Po mišljenju ovog suda isplata 20% svih sponzorskih/donatorskih ugovora ne predstavlja, niti može predstavljati ekvivalent za obavljeni rad tužitelja, tim više što poslovi generalnog sekretara, svakako u sebi uključuju poslove na promociji rada KSBiH", naveo je, između ostalog, Kantonalni sud u presudi.

Astronomska zarada

U tom više nego zanimljivom dokumentu piše i da bi ukupna naknada Mahmutovića, koja je obračunata vještačenjem, iznosila 700.436,91 KM, te da bi uz fiksnu plaću od 1.5000 KM mjesečno, za 66 mjeseci provedenih u Savezu (1.10.2010.-30.4.2016.) on zaradio ukupno 799.436,91 KM, odnosno više od 12.000 KM mjesečno!

Čuveni član 5: Pravo na naknadu od 20 procenata, čak i od donacija?

U isto vrijeme, plaće selektora muške seniorske reprezentacije Sabita Hadžića i Mensura Bajramovića, iznosila je 3.000, odnosno 6.000 KM, podsjeća Sud, koji naglašava da prosječna mjesečna plaća u Federaciji BiH u 2015. nije prelazila 1.000 KM, a prethodnih godina je bila i znatno niža.

Sud je primijetio još jednu bitnu stvar - u periodu od 2013. do 2016. sponzori, odnosno donatori KSBiH bila su pretežno javna preduzeća sa većinskim državnim kapitalom te da sklapanje takvih ugovora nije rezultat isključivo rada samo jednog čovjeka nego šire društvene zajednice.

Sve je jasno

Sud čak navodi da su spomenutim članom 5. ugovora o radu "ugovorne strane zloupotrijebile princip slobodnog uređenja prava i obaveza, zanemarujući da ugovori moraju biti u skladu sa ustavom uređenim načelima, prinudnim propisima, ali i općim interesima i moralnim shvatanjima društva".

Treba li još kakav komentar na ovo?

U presudi se može pročitati i to kako je Mahmutović smatrao "moralnim za takve uspjehe (sportski rezultati) naplatiti novac putem tužbe", potom šta je rekao o bivšim predsjednicima Upravnog odbora KSBiH Nihadu Imamoviću (bivši predsjednik Košarkaškog kluba Bosna i poznati sarajevski biznismen) i Elmedinu Konakoviću (aktuelni ministar vanjskih poslova BiH), kao i o angažmanu Upravnog odbora u cjelini...

U nastavku, kroz slike, donosimo kompletnu drugostepenu presudu iz koje se jasno vidi čemu je sve bio izložen Košarkaški savez BiH i ko je u njemu i kako radio: