Sud Bosne i Hercegovine danas će u 13 sati izreći prvostepenu presudu u predmetu protiv predsjednika RS Milorada Dodika i bivšeg v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića.
Riječ je o sudskom procesu koji je po optužnici Tužilaštva BiH počeo u februaru prošle godine. Tužilaštvo BiH zatražilo je osuđujuću, a odbrana oslobađajuću presudu.
Kada je sve počelo
Raport objavljuju hronologiju događaja koji je doveo do sudskog postupka protiv predsjednika RS koji danas, a zakon mu to dozvoljava, neće prisustvovati objavi presude.
Dodik je optužen zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika. Ovo će biti prva presuda za novo krivično djelo “nepoštivanje odluka visokog predstavnika”. Ali, šta je prethodilo tome.
Krenimo redom.
Narodna skupština RS (NSRS) na sjednici održanoj 27.juna 2023.godine usvojila je Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS. Osim toga, Skupština je isti dan usvojila zakon o nepriznavanju odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta. Tačnije, Narodna skupština usvojila je zakon prema kojem se odluke visokog predstavnika neće objavljivati u “Službenom glasniku!
No, tri dana kasnije, tačnije 1.jula 2023.godine Schmidt je iskoristio bonske ovlasti i poništio antidejtonske zakone Skupštine RS-a i izmijenio Krivični zakon BiH.
Schmidt je tada, zbog poteza Skupštine Republike Srpske (RS) također donio odluku o izmjeni Krivičnog zakona BiH tako da će se bilo kakve nezakonite radnje kojima se narušava ustavni poredak tretirati kao krivično djelo.
Izmjenama je kriminalizirano nepoštovanje i neprovođenje odluka visokog predstavnika, a kazna, kako je navedeno, može iznositi do pet godina zatvora.
Međutim, i pored toga, izmjena krivičnog zakona, Dodik je potpisao 7.jula 2023.godine Ukaz o proglašenju dva poništena zakona, prkoseći Visokom predstavniku. Prije toga, dva direktora “Službenog glasnika” podnijela su ostavku pa je Miloš Lukić, kao vršilac dužnosti direktora, usvojene zakone objavio u “Službenom glasniku 9.jula 2023.godine.
SIPA ga saslušala u julu 2023.godine
Nedugo nakon toga, Tužilaštvo BiH je formiralo predmet protiv Dodika, a SIPA je, po naredbi postupajućih tužioca lidera SNSD-a ispitala 20.jula 2023.godine. Dodik je tada reagirao, očekivano burno.
"Dostavljanje informacije pojedinim medijima da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, dao izjavu pripadnicima Agencije za istrage i zaštitu BiH u Banjaluci dokaz je više da je riječ o tužilačko-političko-medijskoj igrariji“, rečeno je u kabinetu, odakle poručuju da je ta informacija trebala ostati tajna.
No, dok se Dodik bavio medijima, u avgustu iste godine, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv njega i Miloša Lukića. Optužnica je podignuta 14.avgusta 2023.godine zbog nepoštivanja odluka visokog predstavniku.
Ali, važno je istači da je Sud BiH ovu optužnicu vratio na doradu i potvrđena je tek 11.septembra 2023.godine.
Šta piše u optužnici Tužilaštva BiH
U optužnici stoji:
Dodik i Lukić su optuženi da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu dva zakona, nastavili s pravnim radnjama ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Prema prvoj tački optužnice, Dodik je, koristeći službene ovlasti, donio ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, koji je svojeručno potpisao, a što je Narodna skupština usvojila 21. juna, na taj način ne primjenjujući i ne provodeći odluku visokog predstavnika kojom se obustavlja zakonodavni postupak donošenja navedenog zakona, kao i ukaz.
Dodik i Lukić, kao službene osobe u institucijama Republike Srpske, nisu primijenili i proveli odluke visokog predstavnika za BiH”, stoji u optužnici, u kojoj se dodaje da su počinili krivično djelo “neizvršavanje odluka visokog predstavnika”.
Tužioci Tužilaštva BiH optužnicom su predložili da se Dodiku i Lukiću izrekne mjera sigurnosti zabrane obavljanja funkcije na 10 godina.
Nedugo nakon podizanja optužnicu, tačnije 10. oktobra 2023.godine u Sudu je zakazano izjašnjenje o krivici. Predsjednik RS tada je odbio da se izjasni, a nije želio ni ustati na zahtjev Suda.
Sutkinja je potom konstatovala da je Dodik negirao krivicu te rekla da Dodik nije poštivao Sud BiH.
Sudski proces Dodiku je počeo 5.februara 2024.godine, čitanjem optužnice u Sudu Bosne i Hercegovine. Dodik ni tada nije poštivao Sud. Zanimljivo je da se u ovom postupku promijenio sudija. Prvo je postupak vodio sudija Mirsad Strika koji je nedugo zatim otišao u penziju, a postupak je zatim preuzela sutkinja Sena Uzunović koja je postala meta brojnih napada i uvreda. Ipak, proces je dovela do kraja.
Na koliko može biti osuđen
Kada je u pitanju presuda, Dodik, kako smo već ranije objavilii za ovo krivično djelo može biti osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina.
U slučaju da ga Sud osudi na godinu, Dodik bi imao mogućnost da otkupi kaznu i naravno, ne ode u zatvor. Morao bi uplatiti 36.000 KM. Ali, bolje to nego da ide u državni zatvor u Vojkoviće.
Osim toga, opcija je da Dodik bude osuđen i na uslovnu kaznu, koja bi značila da je proglašen odgovornim. Tada ne ne bi služio zatvorsku kaznu. U tom slučaju, bi bio određen period u kojem ne smije ponoviti krivično djelo, to jeste suprotstavljati se odlukama Visokog predstavnika.