Jasna procedura

Objavljujemo: Ko je potpisao rješenje da uhapšeni Nenad Nešić dobije pristup tajnim podacima

Da stvar bude jasnije, ni SIPA ni OSA ne daju pristup tajnim podacima, OSA utvrđuje smetnju, a Sektor za zaštitu tajnih podataka izdaje rješenje, kao što je bilo u slučaju Nešića

U posljednjih nekoliko dana, nakon hapšenja ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, vodi se žestoka polemika kako je uhapšeni i pritvoreni ministar koji je osumnjičen za korupciju i primanje mita dobio pristup tajnim podacima. Tačnije, kako je dobio pristup podacima tajno i vrlo tajno.

Jasna procedura

Prema informacijama Raporta ovo rješenje potpisao je Nešićev tadašnji pomoćnik Mate Miletić. Miletić je nekoliko dana prije odlaska u penziju potpisao rješenje kojim se Nešiću odobrava pristup vrlo tajnim podacima. Vidljivo je to iz dokumenta s kojim je Nešić mahao pred medijima u oktobru prošle godine.

No, vratimo se na početak.

Miletić je bio pomoćnik ministra u Sektoru za zaštitu tajnih podataka Ministarstva sigurnosti BiH.

Radi se o Sektoru za zaštitu tajnih podataka, koji između ostalog vrši poslove nadzora nad sigurnosnim provjerama u BiH, izdaje dozvole za pristup tajnim podacima, brine o izvršavanju prihvaćenih međunarodnih obaveza i međunarodnih ugovora o zaštiti tajnih podataka, koordinira djelovanje organa nadležnih za sigurnosnu provjeru te uspostavljae uspostavlja i vodi nacionalni centralni registar u kojem se vodi službena evidencija o izdatim dozvolama za sve osobe koje imaju pravo pristupa tajnim podacima povjerljivo, tajno i vrlo tajno.

Rješenje kojim je Nešiću odobren pristup tajnim podacima

Kada je u pitanju Nešić, on je na poziciju ministra imenovan u januaru 2023.godine. SIPA je tada utvrdila da može biti imenovan za ministra jer se protiv njega nije vodio krivični postupak niti je bio osuđivan. U prevodu, SIPA vrši provjeru do stepena povjerljivo, što je i učinila i o svemu obavijestila tada predsjedavajuću Vijeća ministara Borjanu Krišto.

Dalje ozbiljnije provjere, tačnije da li postoji sigurnosna smetnja za pristup, vrši OSA BiH. U vrijeme kada je Nešić imenovan za ministra direktor OSA-e je još uvijek bio teško kompromitirani Osman Mehmedagić Osmica. Osmica je tek u martu 2023.godine i zvanično smijenjen, a umjesto njega imenovan je Almir Džuvo.

Međutim, Nešić je već u oktobru 2023.godine na konferenciji za medije pokazao papire, tačnije rješenje Ministarstva sigurnosti na čijem je bio čelu da je dobio pristup podacima tajno i vrlo tajno. Iz rješenje je vidljivo da je rješenje potpisao Miletić, tadašnji Nešićev pomoćnik, a OSA "utvrdila" da nema sigurnosnih smetnji nakon svih provjera.

Da stvar bude jasnije, ni SIPA ni OSA ne daju pristup tajnim podacima, OSA utvrđuje smetnju, a Sektor za zaštitu tajnih podataka izdaje rješenje, kao što je bilo u slučaju Nešića. OSA je mora i trebala utvrditi da li su tačni podaci koje je naveo i ispunio. Prije svega podaci o finansijskim pokazateljima i imovini koju ima.

Osim toga, iako je Nešić uhapšen zbog zloupotreba iz 2019.godine, tada je predmet u Tužilaštvu BiH tek formiran i nije postajala naredba o provođenju istrage. Naredba je donesena tek sredinom prošle godine, a posebne istražne radnje započete u novembru i decembru.

Pita opozicija

I dalje je pitanje, a što pita i opozicija, kako je utvrđeno da nije postojala ni sigurnosna smetnja za pristup stepenu tajno i vrlo tajno.

Podsjećamo, Raport je objavio da je Nešić još u avgustu prošle godine trebao biti uhapšen i da je mu je javljeno za istragu protiv njegovih saradnika.