Na Wall Streetu su danas Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove rekordne nivoe jer se očekuje smanjenje kamata u septembru, pa najviše rastu cijene dionica u onim sektorima koji bi mogli imati najviše koristi od niže cijene zaduživanja.
Dow Jones indeks ojačao je 1.85 posto, na 40.954 boda, dok je S&P 500 porastao 0.64 posto, na 5.667 bodova, a Nasdaq 0.20 posto, na 18.509 bodova.
Novi rekordi Dow Jones i S&P 500 indeksa ponajviše se zahvaljuju očekivanjima da će američka centralna banka u septembru smanjiti kamatne stope jer inflacijski pritisci popuštaju, dok se rast privrede usporava.
"Fed može vidjeti upravo ono što je želio"
To su pokazali i jučer objavljeni podaci o prometu u maloprodaji, koja je porasla, ali sporije nego prethodnih mjeseci. To je podržalo nadu da će američka ekonomija izbjeći recesiju, uprkos visokim kamatnim stopama.
"Posljednji podaci pokazuju da se rast privrede usporava, ali ne po zabrinjavajućim stopama. Fed može vidjeti upravo ono što je želio – privreda se usporava, ali ne previše, ni prebrzo", objašnjava Tom Hainlin, strateg u firmi U.S. Bank Wealth Management.
Nakon što su mjesecima snažno rasle cijene dionica tehnoloških kompanija, posljednjih dana njihov je rast usporen, a brže rastu cijene dionica onih sektora i kompanija, koje bi mogle imati više koristi od smanjenja kamatnih stopa.
Pad na evropskim berzama
Zbog toga je, primjerice, indeks Russell 2000, koji obuhvaća dionice malih kompanija i koji po rastu u ovoj godini znatno zaostaje za ključnim američkim berzovnim indeksima, u posljednjih pet dana rastao više od 1 posto.
Posljednjih dana u fokusu ulagača su i kvartalni poslovni rezultati kompanija i banaka. Uobičajeno, većina njih izvješćuje o većim nego što se očekivalo zaradama.
A na evropskim su berzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0.22 posto, na 8.164 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0.39 posto, na 18.518 bodova, a pariški CAC 0.69 posto, na 7.580 bodova.