Twitter Elona Muska prijeti da će tužiti Facebookovu matičnu kompaniju, Metu, zbog nove konkurentske aplikacije za društvene medije, Threads.
U noći kada je Meta pokrenula svoju novu tekstualnu aplikaciju, Alex Spiro, Muskov lični advokat, koji je također pomogao u njegovom preuzimanju Twittera, poslao je Marku Zuckerbergu formalno pismo u vezi s Twitterovom "ozbiljnom zabrinutošću" oko legalnosti Threadsa, kako prenosi Semafor.
Poslovne tajne
U pismu, koje je potvrdio Business Insider, tvrdi se da je Meta koristila "Twitterove poslovne tajne i drugo intelektualno vlasništvo" za izgradnju svoje društvene mreže, Threads.
Spiro u pismu optužuje Metu za zapošljavanje "desetina bivših zaposlenika Twittera". Tvrdi da su neki od njih "nepropisno zadržali dokumente i elektronske uređaje Twittera".
Također je sugerirao da je Meta "pretraživala" podatke Twittera o korisnicima i pratiocima. Podsjeća rivalsku kompaniju da je takva aktivnost "izričito zabranjena".
Twitter je tokom vikenda iznenada uveo ograničenja za sve korisnike. Kompanija je naknadno navela da je cilj spriječiti druge firme da pristupe njegovim podacima i još jedan pokušaj borbe protiv botova koji zloupotrebljavaju platformu.
Glasnogovornik Mete uputio je Insider na post voditelja komunikacija Threadsa Any Stonea koji je objavio:
"Da budemo jasni, nitko u Threads inženjerskom timu nije bivši zaposlenik Twittera. To jednostavno nije slučaj."
Musk podijelio hiljade otkaza
Musk je, odgovarajući na objavu na Twitteru o spomenutom pismu, naveo da je "konkurencija u redu, varanje nije."
Iako godinama postoji "miješanje" zaposlenika između Mete i Twittera, koje vode dva milijardera Musk i Zuckerberg, izvor upoznat s obje kompanije rekao je da postoji mala šačica bivših radnika Twittera trenutno u Meti i da se čini da od niko od njih trenutno ne radi na Threadsu.
Nadalje, druga osoba upoznata s Twitterom primijetila je da je Musk otpustio hiljade inženjera otkako je preuzeo platformu krajem oktobra.
U firmi, gdje ih je nekad bilo više od 3.500, ostalo je tek oko 500 inženjera.
A obični zaposlenici i inženjeri Twittera nisu imali ugovore o zabrani tržišnog takmičenja koji bi im na bilo koji način zabranili traženje zaposlenja u Meti ili bilo kojoj drugoj tehnološkoj kompaniji, dodala je osoba.
Što se tiče Twitterove tvrdnje da su bivši zaposlenici zadržali svoje poslovne prijenosne računare, bivši zaposlenik je rekao da je uređaje svih radnika koji su otpušteni ili dali otkaz tokom Muskovog preuzimanja kompanija odmah "zaključala" i da ih više nisu mogli koristiti.